CouponKatie.com

Kroger Best Deals of the Week 3/25/12

Here are the best deal I see at Kroger  for the week of 3/25/12. There are two different promotions running this week and don’t forget the Kroger Donation Duel Day on Saturday the 31st. I am sure there are several unadvertised deals so as you find them leave a comment and share!

Quarterback Promotion

Get $1 off your next purchase when you buy 4 participating items.There is  no limit. After 4 items, you will receive an additional $.25 off with each additional item.(So you don’t have to buy in quantities of 4. Example: buy 6 participating items get $1.50 off Catalina coupon.)

Ronzoni Pasta-$1
-$1/1 coupon from Kroger coupon booklet
Final cost= Free + $.25 back

Campbell’s Condensed Soup-$1.25
-$. 30/1 or the $.30/3 Campbell’s coupon from the 3/04 SS
Final cost=as low as $.40

Hunt’s Pasta Sauce (24 oz)-$1
Final cost=$.75 after $.25 catalina

Rotel Tomatoes-$1
Final cost=$.75 after $.25 catalina

Chef Boyardee (7.2-7.5 oz cup or 14.5-15 oz can)-$1
Final cost=$.75 after $.25 catalina

Banquet Entree-$1
Final cost=$.75 after $.25 catalina

Brown ‘N Serve Sausage-$1
Final cost=$.75 after $.25 catalina

Fleischmann’s Spread-$1.25
Final cost=$1 after $.25 catalina

Parkay Spread-$1.25
Final cost=$1 after $.25 catalina

Procter & Gamble Promo

Get $4 off at checkout when you buy any 4 participating items, mix and match. Price listed is after savings.

Glade Plugins (2 ct)- $3.99

Glade Expressions (starter kit)-$2.95
$1/1 Glade Expressions coupon
Final cost=$1.95

Febreze Air Effects-$1.49
-$1 off Febreze Air Effects, P&G Home Made Simple Gather Together home mailer or -$.50/1 Febreze Air Effects coupon from the 3/04 PG (exp 03/31)
Final cost=$.49

Lysol Toliet Bowl Cleaner-$.99
$.50/2 Lysol toliet bowl cleaners printable coupon
Final cost=$.49

Pledge Spray-$2.99
-$2/2 Pledge furniture care coupon from the  3/25 SS
use with the $1.25/2 Pledge furniture care products SavingStar ecoupon
Final cost=$.74 after coupon and SavingStar deposit

Scrubbing Bubbles Bathroom Cleaner-$1.99 or Scrubbing Bubbles Mega Shower Foamer-$2.99
-$.50/1 Scrubbing Bubbles product coupon from September All You magazine or -$2/2 Scrubbing Bubbles bathroom cleaners from the 3/11 SS or  $.50/1 Scrubbing Bubbles Mega Shower foamer printable
or $1/2 Scrubbing Bubbles bathroom cleaners printable
Final cost=as low as $.99

Tide Detergent (50 oz liquid or 22-40 load powder)-$4.99
-$.50/1 Tide coupon from the 3/4 PG (exp 03/31) or $1/1 Tide detergent from the  3/11 SS
Final cost=$3.99

Charmin, 16 Basic Double Rolls or 12 Big or Double rolls-$5.99
-$1 off Charmin Double Roll + or Mega Roll pk. bath tissue Kroger eCoupon
Final cost=$4.99

Other Good Deals

Produce

Dole or Fresh Selections Garden Salad or Coleslaw, 12-16 oz, $1

Hass Avocados-$1

Mangos-$1

Sweet Yellow Onions-$1/lb

Yellow or Zucchini Squash-$1/lb

Gala or Fuji Apples-$1.29/lb

Large Pineapple-$1.99

Private Selection Organic Mini Peeled Carrots-$1.99

Minneolas (3 lb bag,)-$2.50
Organic Sweet Potatoes (3 lb bag)-$2.99

Jumbo Naval Oranges (8 lb bag)-$4.99

Jumbo Russet Potatoes (8 lb bag)-$3.49

Meat

Tyson Split Chicken Breasts-$.99/lb
Oscar Mayer Bologna(excl. beef)-$1
Hormel Pepperoni or Salami (12 oz)- $1
Oscar Mayer Lunchables or Snack Duos-$1

Grocery

Ivory Body Wash-$1
-$.35/1 Ivory coupon from 3/4
Final cost=$.30

Lever 2000 Bar Soap (2 pk)-$1
-$.50/1 Lever 2000 Kroger eCoupon
Final cost=$.50

Canned Dole Pineapple (20 oz)-$1
-$.50/2 Dole canned pineapple from the 1/29 RP
Final cost=$.50 ea

Land ‘O Lakes Butter (15-16 oz)-$1.99
$.50/1 printable coupon
Final cost=$.99

Kroger Bread, Buns or Brown and Serve Rolls-$1 ea.

Kroger Italian Bread (Bakery)-$1

Eggo Waffles (6-10 ct)- $2
-$.75/1 or $1/2 Eggo coupon from the  3/11 RP
Final cost=as low as $1.25

Easter
Easter Grass-$.99


Hollow Plastic Easter Eggs (12 ct)-$.99

Paas Easter Egg Coloring Kit-$.99


Cadbury or Reese’s Easter Egg-on sale Buy 2 Get One Free


Easter Candy Jolly Rancher or Twizzlers (10-14 oz bags- $2

Comments

  1. Kroger had rice krisppie treats on sale last week. I had a coupon so I got 2 boxes. On the side is an offer for a FREE BOOK, $5 voucher,  when you send in 2 tokens, 1 per specially marked boxes. Pretty cool deal, glad I got 2 🙂

  2. Betty Crocker Au Gratin Potatoes are on sale for $1 – $.50/2 coupon = $.50/box
    Jello Pudding also $1 -$.50/2 coupon = $.50/box
    Pepperidge Farm Breakfast Breads are B1G1 ($1.99 each) – $.40 coupon = $1.19
    Glad Trash bags are part of the mega sale. A box of 80 = $6.99 (after mega) – $2/2 printable = $5.99/box. I used both my printables yesterday and bought 4 boxes. I got a $2.50 catalina!

Speak Your Mind

*