CouponKatie.com

Ingles Best Deals of the Week 9/23/12

Here are the best Ingles deals I see for the week of 9/23/12. There is a long list of Buy One Get One Free Deals!

At Ingles you can double three (3) coupons with each $10 order (Six with each $20 order etc..)
You Must Have the Ingles Advantage™ Card to double coupons. Coupons of 50¢ or less will be doubled, except on tobacco products, alcoholic beverages, FREE items or Ingles coupons. Double value cannot exceed the price of the item. Double coupon savings start with each $10 purchase. No more than two (2) identical items are eligible for double coupon savings.

Buy One Get One Free Deals

Del Monte Jar Fruit-$3.98 ($1.99)

Laura Lynn Tastes Like Butter (16 oz)- $1.57 (78¢)

Immaculate Baking Co. Rolls or Dough-$3.88 ($1.94)
$0.50/1 Immaculate Baking Cookie Dough Product or $0.50/1 Immaculate Baking Gluten Free Cookie Dough Product or $0.50/1 Immaculate Baking Biscuit or Crescent Roll Product
Final cost=.94¢

Steak-Umm Steaks-$4.98 ($2.49)

Luigi’s Italian Ice (6 ct)- $3.78 ($1.89)
-$.50/1 Luigi’s real Italian ice from the 8/12 RedPlum (exp 09/29)
Final cost=89¢

The Philly Steak Beef Sandwich Steaks (21 oz)- $8.98 ($4.49)

Tyson Dinner Entrees-$6.48 ($3.24)

Sunnyland Jumbo Meat Franks-$2.18 ($1.09)

Bar-S Meat Franks – Jumbo or Bun-Length (16 oz)- $1.88 (94¢)

Jennie-O Turkey Burgers (32 oz)-$9.98 ($4.99)

College Inn Broth (32 oz)- $2.78 ($1.39)
$1/2 College Inn Broth
Final cost=89¢ each

Bakery Pound Cake-$2.48 ($1.24)

Bakery French Bread-$1.88 (94¢)

Arnold Dutch Country Breads-$2.99 ($1.49)

Sara Lee Honey Wheat Bread (20 oz)- $2.97 ($1.48)

Krusteaz Bread Mixes (14-16 oz)-$2.77 ($1.38)

Fleischmann’s Yeast (3 ct)- $2.28 ($1.14)
$1/2 Fleischmann’s Yeast Strips or $0.40/1 Fleischmann’s Pizza Crust Yeast Strip or $1.50/3 Fleischmann’s Pizza Crust Yeast Strips, 0.75 oz
Final cost= as low as .34¢

Nature’s Path Cereal or Granola (10-14 oz)-$3.38 ($1.69)
$0.50/1 Nature’s Path Love Crunch Granola
Final cost=69¢

Kellogg’s Cereals (12-13.7 oz)-$3.98 ($1.99)
$1/3 Kellogg’s Apple Jacks, Corn Pops or Froot Loops Cereals, 8.7 oz+ or $1/3 Kellogg’s Apple Jacks, Corn Pops or Froot Loops Cereals, 8.7 oz+ or $1/3 Kellogg’s Apple Jacks, Corn Pops or Froot Loops Cereals, 8.7 oz+ or $1.50/2 Kellogg’s Special K Protein Products or $1/3 Kellogg’s Corn Flakes, Crispix or FiberPlus Cereals or $1/2 Kellogg’s Raisin Bran, Crunchy Nut or Smart Start Cereals or $0.50/1 Kellogg’s Apple Jacks Cereal or $0.50/1 Kellogg’s Special K Protein Cereals or $1/2 Kellogg’s Cereals or $0.50/1 Kellogg’s Frosted Flakes Cereal or $0.50/1 Kellogg’s Curnchy Nut Caramel Nut Cereal, 13.4 oz only
Final cost=as low as $.99

Quaker Oatmeal Squares (14.5 oz)-$4.84 ($2.42)

Nabisco Chips Ahoy! Cookies-$3.91 ($1.95)
-$.75/2 Nabisco cookies or crackers from the 8/05 SmartSource
Final cost=$1.20

Keebler Fudge Shoppe Cookies (6.6-12.5 oz)-$3.81 ($1.90)

Dove Mini Chocolate (8.5 oz)-$4.28 ($2.14)

Laura Lynn Fruit Snacks (4.8 oz)-$1.98 (99¢)

Lay’s Brand Potato Chips-$4.29 ($2.14)

Kernel Season’s Popcorn (16 oz)- $1.68 (84¢)

Pop Secret Jumbo Popping Corn (30 oz)-$4.78 ($2.39)
-$.50/2 Pop Secret products from the 9/09 SmartSource
Final cost=$1.89

S’Mores or Cinnabon Mixed Nuts-$5.98 ($2.99)

Kraft Salad Dressing (8 oz)-$1.97 (98¢)

Sweet Baby Ray’s BBQ Sauce (18 oz) $1.98 (99¢)

Laura Lynn Gravies or Seasonings-67¢ (33¢)

Morton Salt or Pepper Grinders (2.4-5.3 oz)- $3.98 ($1.99)

Mt. Olive Pickles (24 oz)-$2.88 ($1.44)

Green Giant Mushroom Pieces & Stems (4 oz)-$1.27 (63¢)

Muir Glen Organic Canned Tomatoes (28 oz)- $2.68 ($1.34)

French’s Fried Onions ( 6 oz)-$3.68 ($1.84)
$0.30/1 French’s French Fried Onions or $.50/1 French’s french fried onions from the 8/19 SmartSource
Final cost=.84¢

Crisco Extra Virgin Olive Oil (16.9 oz)- $4.98 ($2.49)

Pompeian Olive Oil Extra Mediterranean Blend (48 oz) $10.98 ($5.49)
$1/1 Pompeian Oils, 16 fl oz+ or $1/1 Pompeian Olive Oil or New OlivExtra Plus or
$1/1 Pompeian OlivExtra from the 9/09 SmartSource
Final cost=$4.49

Pompeian Olive Oil (32-48 oz)-$7.98 ($3.99)
$1/1 Pompeian Oils, 16 fl oz+ or $1/1 Pompeian Olive Oil or New OlivExtra Plus
Final cost=$2.99

Botticelli Olive Oil (16.9 oz)- $5.48 ($2.74)

Tetley Family Size Tea Bags (24 ct)- $2.38 ($1.19)

Arizona Canned Drinks-98¢ (49¢)

Nestle Pure Life (6 ct)- $2 ($1)
-$1/2 Nestle Pure Life water, from the 9/16 RedPlum
Final cost=.50¢

Gatorade Drinks (64 oz)-$2.50 ($1.25)

Propel Drinks (6 ct)-$4.28 ($2.14)
-$1 off Propel Zero, 6 or 12 pk. from the 6/10 SmartSource
Final cost=$1.14

Nature Made Vitamins
$1/1 Nature Made Product or $1/1 Nature Made Vitamin B or $1/1 Nature Made Vitamin D or $2.25/1 Nature Made Adult Gummies or various coupons in the 9/9 SmartSource
Final cost=varies

EZ Foil Covered Pans-$5.28 ($2.64)

Marcal Small Steps Bath Tissue or Paper Towels-$8.98 ($4.49)
$1/1 Marcal Small Steps Paper Towels, Bath Tissue or (2) Napkins, 8 ct Towels, 12 ct Tissue or $1/1 Marcal Small Steps Paper Towels, Bath Tissue or (2) Napkins, 8 ct Towels, 12 ct Tissue
Final cost-=$3.49

Arm & Hammer Liquid Laundry Detergent (55-75 oz)-$5.99 ($2.99)
-$.75/2 Arm & Hammer laundry items from the 7/12 SmartSource (exp 09/30)

Sun 2X Liquid Laundry Detergent (75 oz)- $3.48 ($1.74)

Laura Lynn Spring Scent Fabric Softener Sheets (40 ct)- $1.58 (79¢)

Invisible Glass Spray Cleaner-$3.98 ($1.99)

Glass Plus Trigger Spray Cleaner (32 oz)- $2.44 ($1.22)
$0.35/1 Glass Plus Cleaner
Final cost=.52¢

Lysol Disinfecting Wipes (35 ct)-$2.98 ($1.49)
$0.50/2 Lysol Products
Final cost=.99¢

Woolite Heavy Traffic (22 oz)-$4.68 ($2.34)

Finish Regular or Quantum Dish Detergent (10-20 c)-$4.74 ($2.37)
$0.50/1 Finish Powerball or Gelpacs
Final cost=$1.37

Finish Lemon Fresh Powder (50 oz)- $3.08 ($1.54)

Finish Jet/Turbo Dry-$4.56 ($2.27)
$0.25/1 Finish Jet Dry Rinse Agent or Turbo Dry
Final cost=$1.77

Glade Expressions (7 oz)-$4.28 ($2.14)
$1.50/2 Glade Fall Collection Products or $2/1 Glade Expressions Fragrance Mist Starter Kit (IE)

Chinet Dinner Plates or Oval Platters-$6.38 ($3.19)

Laura Lynn Freezer Bags (15-25 ct)- $2.18 ($1.09)

Hefty One Zip Bags (13-35 ct)- $2.68 ($1.34)
$0.55/1 Hefty Slider Bags or $1/2 Hefty slider bags from your 7/29 inserts
Final cost=as low as .79¢

Laura Lynn Tall Drawstring Kitchen Bags-$3.98 ($1.99)

Laura Lynn Cone Coffee Filters (40 ct)-$1.58 (79¢)

Produce

Organic Sweet Potatoes-.98¢/lb

California Seedless Grapes-$1.28/lb

Organic Baby Peeled Carrots (1 lb bag)-$1.50

Red Potatoes (5 lb bag)-$1.98

North Carolina Apples (5 lb bag)-$3.98

Meat

Tyson Boneless Skinless Chicken Breast (family pack)- $1.98 lb

Fresh Pork Country Style Ribs (family pack)- $1.68 lb

Other Good Deals

Powerade Drinks (32 oz)-.88¢

Green Giant Valley Fresh or Seasoned Steamers, 11-12 oz, $2
$0.75/1 Green Giant Seasoned Steamers or $0.50/1 Green Giant Seasoned Steamers
Final cost=as low as $1

Purex Liquid Laundry Detergent (50 oz)- $2.28
-$1/1 Purex liquid or Ultrapacks laundry detergent from the October issue All You magazine
Final cost=$1.28

Speak Your Mind

*