CouponKatie.com

Kroger Best Deals of the Week 9/30/12

Here are the best deals I see for the week of 9/30/12 at Kroger.  If you find any come back and leave a comment to share!

If you are new to Kroger shopping here are the basic rules:

• Kroger does not accept competitor or expired coupons
• You do not need to buy two (2) B1G1 sale items to get the sale price
• If you buy two items on the B1G1 sale use two coupons (you are getting
each for half price)
• Most Kroger stores limit you to two (2) of the same internet printable (IP)
coupons per transaction.
• You cannot stack paper coupons and Kroger e-coupons.
• Kroger doubles paper coupons $.50 or less in value

Produce

Yellow or Zucchini Squash-$1

Eggplant-$1

Gala, Red or Golden Delicious Apples-$1.78

Organic Kale-$1.79

Organice Bartlett Pears or Gala Apples-$1.99

Strawberries (16oz)-$2.50

Dole or Fresh Selections Salad Blends-$2.50

Kroger Russet Potatoes or Sweet Onions(5lb bag)- $2.99

California Valencia Oranges (8lb bag)-$5.99

Meat

Tyson Split Chicken Breasts, Drumsticks or Thighs-.97¢/lb

Perdue Whole Chicken-99¢/lb

Bar-S Franks-$1

Purnell Brats or Italian Sausage-$1

Pork Boston Butt (bone-in, pork shoulder)-$1.19/lb

Boneless Pork Loin-$1.97/lb

Carolina Pride Bacon or Tennessee Pride Sausage-$2.47

Oscar Mayer Lunch Meat (16oz)-$3

Boneless Center Cut Pork Chops-$3.99/lb

Other Good Deals

Barilla Pasta (12-16oz)-$1
$1/1 Barilla Pasta Plus printable (Facebook)
Final cost=Free is Barilla Plus is included in sale!

Old El Paso Seasoning Packet-.83¢
-$.60/3 Old El Paso products from the 9/09 SS or $0.60/3 Old El Paso Products printable or $0.50/1 Old El Paso Products printable (use zip 90210)
Final cost=as low as Free

Old El Paso Crunchy Taco Shells-$1.29
-$.60/3 Old El Paso products from the 9/09 SS or $0.60/3 Old El Paso Products printable or $0.50/1 Old El Paso Products printable (use zip 90210)
Final cost=as low as .29¢

Yoplait Yogurt (4-6 oz)-50¢
-$.40/6 or $.50/8 Yoplait yogurt cups from the 9/09 SS
Final cost=38¢ each

Campbell’s Chicken Noodle or Tomato Soup (10.75 oz)- 75¢
-$.40/4 Campbell’s condensed Chicken Noodle or Tomato soups from the 9/09 SS or $.40/3 Campbell’s condensed soups from the 9/16 SS or $.40/3 Campbell’s condensed soups, excl Great for Cooking printable
Final cost=as low as .48¢ each

General Mills Cereals- Save $3 When You Buy 4-making the $1.75 each (Cheerios, Honey Nut Cheerios and Toast Crunch pictured)
$1/2 General Mills Flavored Cheerios Cereals or $1.10/2 General Mills Cheerios Cereals, yellow box or $.50/1 from the 9/23 SS or $1/3 from the 9/9 SS
Final cost= as low as $.75!

Kroger Macaroni and Cheese-.50¢

Angel Soft Bathroom Tissue (4 ct)-$1
-$.25/1 Angel Soft bath tissue printable
Final cost=.50¢

Kroger Pasta (16 oz)-.88¢

Big K Soft Drinks (2 liter)-79¢

Pepsi Products (2 Liter)-Buy 4 Get 2 Free- $1 each

Kroger Pretzels or Tortilla Chips-$1

Kroger Saltines (15-16 oz)-$1

Kroger Ketchup (24 oz)- $1

Home Sense Glass Cleaner (32 oz)-$1

Quaker Instant Oatmeal (8-12 ct)-$2
-$1/2 Quaker instant oatmeal from 9/30 Pepsico Moments to Save or $1/2 Quaker Items (IE)
Final cost=$1.50 each

Chips Ahoy Cookies (9.5-15.25 oz)- $2
-$.75/2 Nabisco cookies or crackers from the 8/05 SS (exp 10/05) or
Final cost=$1.62

Kroger Frozen Potatoes (14-32 oz)-$1.58

Jell-O Pudding or Gelatin (4 ct)-$2
-$.80/2 Jell-o Refrigerated snacks from the 9/16 SS
Final cost=$1.60

Kroger Pie Crust (6 oz)-$1.67

Eggo Waffles, Pancakes or French Toast (6-40 ct)-$1.88

SunChips or Lay’s Kettle Cooked Chips (8.5-10.5 oz)- $2.50
-$1/2 Lay’s Kettle Cooked bags from the 9/30 Pepsico Moments to Save
Final cost=$2 each

Starbucks Coffee (11-12 oz or 10 ct) K-cups- $7.99
-$1.50 off Starbucks coffee bag from the 9/09 SS
Final cost-$6.49

Nature Made Vitamins or Supplements (12-500 ct)-on sale Buy One Get One Free
$1/1 Nature Made Product or $1/1 Nature Made Vitamin-D or $1/1 Nature Made Vitamin-B or $2/1 Nature Made Fish Oil $2/1 Nature Made Adult Gummies or $1/1 Nature Made Adult Gummies Fish Oil or $1/1 Nature Made Adult Gummies Vitamin D3 or $1/1 Nature Made Adult Gummies B-Complex from the 9/09 SS or $2.25/1 Nature Made Adult Gummies
Final cost=varies

 

Buy 2 Participating Items Save $2 Instantly at Checkout (limit 4)

Prices listed are after discount

Tide Pods (16-18 ct)-$3.99
-$.50/1 Tide Pods from the 9/16 RedPlum
Final cost=$2.99

Downy Fabric Softener (48-60 loads)-$3.99
-$1/1 Downy product, excl trial size from the 9/30 PG
Final cost=as low as $2.99

Downy Unstoppables-$3.99
-$1/1 Downy product, excl trial size from the 9/30 PG
Final cost=as low as $2.99

Tide Liquid or Powder Laundry Detergent (50 oz or 22-30 load)-$4.99
-$.50/1 Tide detergent from the 9/09 SS or $1/1 Tide detergent, excl PODS and trial size from the 9/30 PG
Final cost=$3.99

Trackbacks

  1. […] $0.50 off ONE BOX Honey Nut Cheerios cereal- use this at Kroger this week to get these for $.75 a box! […]

Speak Your Mind

*