CouponKatie.com

Publix Best Coupon Deals of the Week 11/8/12

Here are the best deals I see at Publix starting 11/7/12. These are based on the Knoxville area ad, so prices may be slightly different where you are. If you are new to Publix shopping your can check out the Publix coupon policy and shopping tips here.

Buy One Get One Free Deals

Simple Potatoes Mashed Potatoes-$3.49 ($1.74)

Post Cereal, Great Grains-$3.73 ($1.86)

Oscar Mayer Wieners (16oz)-$3.79 ($1.89)
-50/1 Oscar Mayer classic weiners or beef franks printable (use zip 77477)
Final cost=$.89

Mama Lucia Italian Meatballs-$5.99 ($2.99)

Tyson Fully Cooked Chicken Breasts (strips, chunks, fillets, or diced, 16oz)-$8.49 ($4.24)
-$.75/1 Tyson bagged breaded chicken strips from the 10/07 SS or $1.50/2 Tyson bagged breaded chicken strips from the 10/07 SS
Fianl cost=as low as $3.49

Fresh Express Salad Blends-$3.99 ($1.99)

Potato Inspirations (28oz bag)-$3.99 ($1.99)

Northland 100% Juice Blend (64oz)-$3.99 ($1.99)
$0.55/1 Northland Bottle 100% Juice Blends, 64 oz or $1/2 Northland printable coupon
Final cost=as low as $1.44

Progresso Soup or Recipe Starters-$2.09 ($1.04)
$0.50/1 Progresso Recipe Starters Cooking Sauce or $0.50/1 Progresso, recipe starters cooking sauce from the 11/04 SS or $1/4 Progresso Soup from the 10/07 GM Insert or 11/11 SS or $1/1 Progresso Recipe Starters Cooking Sauce
Final cost=as low as $0.04

Del Monte Fresh Cut Vegetables (11-15.25oz cans)-$1.39 ($.69)
$0.50/4 Del Monte Green Beans, 14.5 oz+
Final cost=$.44

Progresso 100% Natural Broth (32oz)-$2.59 ($1.24)

Crystal Light Drink Mix (10ct or 12 qt)-$3.49 ($1.74)

Pompeian Imported Olive Oil (16oz)-$5.99 ($2.99)
$1/1 Pompeian Oils, 16 fl oz+ or $1/1 Pompeian Olive Oil or New OlivExtra Plus
Final cost=$1.99

Kraft Barbecus Sauce (18oz)-$1.35 ($.67)

Ken’s Steak House Dressing (24oz)-$4.29 ($2.14)
$1/2 Ken’s Salad Dressing
Final cost=$1.65

Barilla Pasta (13.25-16oz)-$1.35 ($.67)

Gia Russa Pasta Sauce (6.3-24oz)-$5.79 ($2.89)

General Mills Cheerios, Original, Honey Nut, Mulitgrain-$5.19 ($2.59)
$1/3 General Mills Cheerios, Cinnamon Toast Crunch, Chex, Lucky Charms, Cocoa Puffs, Trix, Reese’s Puffs, Fiber One, Cookie Crisp, Golden Grahams, Kix, Total, Wheaties, Frosted Toast Crunch, Dora the Explorer, Oatmeal Crisp, Raisin Nut Bran, Basic 4 or Cluster or $0.50/1 General Mills Original Cheerios Cereal, the one in the yellow box or $0.60/1 General Mills Original Cheerios Cereal, the one in the yellow box or $0.60/1 General Mills Honey Nut Cheerios Cereal or $1/2 General Mills Flavored Cheerios Cereals
Final cost=as low as $1.59

Nature Valley Granola Bars (14.8-17.8 oz box)-$5.99 ($2.99)
-$.75/3 Nature Valley granola bars, 5 ct.+, granola thins, Fiber One chewy bars, 90 calorie chew brs or 90 calorie brownies from the 10/07 SS or $.50/2 Nature Valley granola bars, 5 ct.+ or granola thins from the 10/28 SS
final cost=as low as $2.49 each

Betty Crocker Potatoes-$1.59 ($.79)
$0.50/2 Betty Crocker Boxed Potatoes, Except Potato Buds and Betty Crocker Pouch  or printable here or $0.50/2 Betty Crocker Boxed Potatoes from the 10/07 GM Insert or

Kraft Stove Top Stuffing Mix-$1.69 ($.84)
$1/2 Kraft Stove Top Stuffing Mix, 6 oz+
Final cost=$.34

Tostitos Tortilla Chips-$4.99 ($1.99)

Nabisco Munch Packs(12 or 15 ct)-$6.49 ($3.24)

Keebler Town House Crackers-$3.79 ($1.89)

Wrigley’s Eclipse Gum (50-60ct)-$3.29 ($1.64)
$.75/1 Wrigley’s Eclipse, Orbit, Juicy Fruit or 5 gum, 5–60 ct. car cup printable
Final cost=$.89

Arnold Bread-$4.29 ($2.14)

Simply Potatoes (20oz)-$2.39 ($2.19)

Kraft Shredded Cheese (7 or 8oz)-$3.99 ($1.99)
$1/2 Kraft Natural Shredded Cheese, 8 oz+
Final cost=$1.49

Mayfiled Ice Cream (48oz)-$5.79 ($2.89)

Mrs. Paul’s Fish (7-11.4 oz)-$4.49 ($2.24)
$1/1 Mrs. Paul’s Seafood Item
Final cost=$1.24

Dove Anti-Perspirant Deodorant-$2.63 ($1.31)
$1/1 Dove Go Sleeveless Deodorant or $1/1 Dove Clear Tone Deodorant
Final cost=$.31 if included

Softsoap Body Wash (15-18 oz)-$3.99 ($1.99)
-$.50/1 Softsoap body wash from the November All You magazine
Final cost=$.99

Suave Lotion (18oz)-$2.91 ($1.45)
-$2/2 Suave body lotion from the 10/14 RP (exp 11/11)
Final cost=$.45 each

Hall Cough Drops (30ct)-$1.23 ($.61)
-$1/2 Hall’s Drops from the 09/16/2012 SS (exp 11/10) or $1/2 Hall’s printable coupon
Final cost=.$11

Milk Bone Dog Sanck-$3.19 ($1.59)
-$1/1 Milk Bone printable coupon
Final cost=$.59

Cat’s Pride Cat Litter (20 lbs)-$8.69 ($4.34)
-$1/1 Cat’s Pride Cat Litter, any size or variety from the 04/22 SS or $1/1 Cat’s Pride printable
Final cost=$3.34

Ritz Soap & Water Microfiber Towels or Cloths (2-4ct)-$3.99 ($1.99)

Lysol Disinfectant Bathroom Cleaner (32oz)-$3.99 ($1.99)
$0.25/1 Lysol All Purpose Cleaner Trigger, Antibacterial Kitchen or Bathroom Cleaner
Final cost=$1.49

Lysol Disinfecting Wipes (75 to 80ct)-$4.99 ($2.49)
$0.50/2 Lysol Disinfecting Wipes
Final cost=$1.99

Campbell’s Cream or Mushroom or Chicken Soup-$1.07 ($.53)
$0.40/3 Campbell’s Condensed Great for Cooking Soups or $0.35/4 Campbell’s, Great for Cooking Soups, condensed from the 11/04/2012 SS or $.40/2 Campbell’s condensed soups, excl chicken noodle and tomato from the 10/07 SS
Final cost=as low as $0.13
Betty Crocker Brownie Mix or Dessert Bar Mix-$2.43 ($1.21)

Nestle Toll House Morsels (10-12oz)-$2.93 ($1.46)
-$075/2 Nestle Toll House Morsels from the 11/04 SS or $0.50/2 Nestle Toll House Morsels , any variety
Final cost=as low as $.94

Duncan Hines Moist Cake Mix (16-18oz)-$2.09 ($1.04)
$1/2 Duncan Hines Products
Final cost=$.54

Produce

Bartlett Pears-$.99/lb

East Smart Vegetables (10-12 oz)-$1

Red or Gold Delicious Apples-$1.29/lb

Red Seedless Grapes-$2.49/lb

Florida Tangerines (3lb bag)-$2.50

Asparagues-$2.99/lb

Blueberries (6oz)-$2.99

Other Good Deals

Beech Nut Stage 2 Baby Food-$0.40
$1/3 Beech-Nut items printable
Final cost=$.07

Domino Confectioners Sugar(1 lb box)-$.99
-$.50/2 Domino Brown or Confectioners Sugar, 1 lb boxes, from the 9/16 RP
Final cost=$.49

Nestle Toll House Cookie or Brownie Dough-$2.50
$1.25/2 Nestle Toll House Refrigerated Cookie Dough , any variety or $1.50/1 Nestle Toll House Ultimates Cookie Dough or $1.50/1 Nestle Toll House Ultimates Cookie Dough
Final cost=as low as $1

Oscar Mayer Basic Lunchables or Snack Duo-$1

Silk Soymilk or Almondmilk (half gal)-$2.50
$1/1 Silk Quart or Larger or $2/1 Silk Quart, Half Gallon or Single Serve 4 pk (limit reached?) or $1/1 Silk Half Gallon+ or $1/1 Silk Product, Single Serve, 4 pk, Quart or Half Gallon
Final cost=$1.50

Pillsbury Pie Crusts-$2.50
$0.50/2 Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts or $0.60/2 Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts or $.50/2 Pillsbury rolled refrigerated pie crusts from the 11/11 SS
Final cost=$2

Dunkin Donuts Whole Bean Coffee (11-12 oz)- $6.99
-$1/1 Dunkin Donuts coffee bag from the 10/28 RP
Final cost=$5.99

Speak Your Mind

*