CouponKatie.com

Publix Best Deals of the Week 2/14/13

BOGOpublix

Here are the best deals I see at Publix  for the week of  2/14/13.

These are based on the Knoxville area ad, so prices may be slightly different where you are. If you are new to Publix shopping your can check out the Publix coupon policy and shopping tips here.

Buy One Get One Free Deals

Speed Stick and Lady Speed Stick Anti-Perspirant or Deodorant-$1.99 ($.99)
-$.50/1 or the $1/1 coupon from the 2/3 SS
Final cost=Free

Progresso Soup,Recipe Starters and Cooking Sauce-$2.09 ($1.04)
-$.50/1 coupon from the 1/27 SS
Final cost=$.04

Mt. Olive Sweet Relish or Pickles-$2.39 ($1.19)
-$.50/1 coupon from the 1/20 SS
Final cost=$.19

Pepperidge Farm Whole Grain Bread-$4.29 ($2.14)
-$.75/2 coupon from the 2/10 SS
Final cost=$1.77 each

Bertolli Pasta Sauce (15 or 24 oz)-$2.59 ($1.29)

Phillips Crab Cakes (6 oz)-$8.99 ($4.49)
$1/1 Phillips Seafood Product (IE)  or $1.50/2 Phillips seafood items printable
Final cost=$3.49

Matlaw’s Seafood Appetizers (7-11 oz)-$3.99 ($1.99)

Publix Italian Pizza Dough (16 oz)-$2.69 ($1.34)

Ragu Homemade Style Pizza Sauce (14oz)-$1.49 ($.74)

Angel Food Loaf Cake (8oz)-$3.19 ($1.59)

V8 100% Vegetable Juice (46 oz)-$2.99 ($1.49)
-$.75/2 V8 100% Vegetable Juice, from the 1/06 SS (exp 02/17) or $1/2 V8 V-Fusion 100% Juices, 46 oz
Final cost=as low as $.99 each

General Mills Cheerios, Honey Nut, Regular or Medley Crunch (12.25 to 14 oz)-$2.93 ($1.46)
-$.50/1 General Mills Cheerios cereal from the 1/27 SS or $0.75/1 General Mills Honey Nut Cheerios Medley Crunch Cereal or $0.50/1 Geeneral Mills Original Cheerios Cereal, the one in the yellow box or
Final cost=as low as $.46

Mueller’s Pasta (12-16 oz)-$1.59 ($.79)
$0.55/1 Mueller’s Pasta, any product (register w/ new email)
Final cost= $.24

Kellogg’s Raisin Bran, Corn Flakes, Crispix, Crunchy Nut Cereal-$3.99 ($1.99)
$1/2 Kellogg’s Crunchy Nut Cereals or $1/2 Kellogg’s All-Bran, Rice Krispies, Corn Flakes or Raisin Bran, 12 oz+ or $0.50/1 Kellogg’s Crunchy Nut Cereal, 10.8 oz+ or $1.50 off Kellogg’s cereal, 8.7 oz +, 1,000 points printable or $1.50 off Kellogg’s product, 1,000 points printable
Final cost=as low as $.49

Kellogg’s Nutri-Grain Cereal Bars, Granola Bars (7.4-10.4 oz)- $3.39 ($1.69)
$1/3 Kellogg’s Nutri-Grain Cereal Bars or$1.50 off Kellogg’s product, 1,000 points printable
Final cost= $1.35 with $1/3

General Mills Cocoa Puffs, Golden Grahams, Kix, Honey or Crispy Corn Puffs (12-16.5 oz)-$3.99 ($1.99)
-$1/3 General Mills cereals from the 2/03 SS
Final cost=$1.66 each

Crisco 100% Extra Virgin Olive Oil (16.9 oz)-$5.99 ($2.99)

Fresh Express Salad Blends ($3.99)-$1.99

Lipton Tea Bags (100 ct)-$3.99 ($1.99)
-$.50/1 Lipton tea bags from the 1/27 RP
stack with $1 off Lipton tea item Publix coupon printable
Final cost=Free with both coupons

Doritos Tortilla Chips (10 or 11 oz)-$4.29 ($2.14)

Arnold Premium Italian Bread (20 oz)-$2.99 ($1.49)

Nonni’s Biscotti (5.52-7 oz)- $3.25 ($1.62)

Smart Balance Spread (13-15 oz, 2 pk., 7.5 oz Tub or 8 oz Spray)- $2.79 ($1.39)
-$1/2 Smart Balance buttery spread from the 1/13 SS
$0.75/1 Smart Balance Buttery Spreads or $0.75/1 Smart Balance Better Butter Sticks or $3/3 Smart Balance Products or $1/1 Smart Balance spreadable or blended butter sticks from the 2/10 SS
Final cost=$.39

International Delight Coffee Creamer (16 oz)-$2.19 ($1.09)

Mrs. Paul’s Frozen Fish Sticks or Fillets, (18-24.6)-$5.99 ($2.99)
$1/1 Mrs. Paul’s Seafood Item
Final cost=$1.99
Cole’s Garlic Bread, Toast Slices, Cheesesticks (10.5-16 oz)-price not listed)

Marie Callendar’s Bakes Entrees (24-31 oz)-$5.79 ($2.89)
$1/2 Marie Callender’s Family Size Comfort Bakes, 24 oz+
Final cost=$2.39

MorningStar Farms Veggie Entrees, or Breakfast, Assorted Varieties-$2.99 ($1.49)
$1.50 off MorningStar Farms product, 1,000 points printable
Final cost=Free

Mayfield Ice Cream, Classic Frozen Yogurt ( 48 oz)- $4.99 ($2.49)

Cool Whip Whipped Topping (8 oz)-$1.75 ($.87)

Progresso 100% Natural Broth (32 oz)-$2.59 ($1.29)

Hunt’s 100% Natural Tomatoes (28-29 oz)-$1.75 ($.87)

Ronzoni Lasagna Pasta (8-16 oz)-$2.19 ($1.09)

Green Giant Vegetables (14.5-15.25 oz)-$1.29 ($.64)

Wish-Bone Dressing (16 oz)-$2.79 ($1.39)
-$.50/1 Wish-Bone dressing from the 1/27 RP or $.50/1 Wish-Bone salad dressing printable
Final cost=$.39

Progresso Bread Crumbs (15 oz)-$1.83 ($.91)
-$.50/1 Progresso Panko bread crumbs from the 1/13 SS
Final cost=Free if included

Fab Laundry Detergent(50 oz)-$3.99 ($1.99)

Hefty EZ Foil Pan (1-2 ct)-$1.99 ($.99)

Hefty Everyday Plates (130 ct)-$4.99 ($2.49)
-$1/2 Hefty foam plates or bowls from the 1/27 RP
Final cost= $1.99 each

Brawny Premium Performance Paper Towels (1 roll)-$1.99 ($.99)

Purina One Smart Blend Cat Food (3 oz)-$.85 ($.42)

Whiskas Food for Adult Cats (3 lb bag)-$4.49 ($2.24)

Produce

Baby Portabella Mushrooms-$2

Florida Yellow Zucchini Squash, Green Beans-$1.69/lb

Florida Strawberries (16 oz)- $2

Blueberries (1 pt)-$2.99

Fresh Herbs (1 oz)-$1.69

Peaches or Nectarines-$1.99/lb

Cantaloupes-$1.50 each

Other Good Deals

Yoplait Yogurt, 4-6 oz-$.50
-$.40/6 or $.50/8 Yoplait yogurt cups from the 1/06 SS
Final cost=$.36 each with $.40/6

Progresso Beans, Cannelli White Kidney, Black , or Chick Peas-$.66
$1/4 Progresso Products Publix Coupon printable
Final cost=$.41 each

Totinos Pizza Crust Party Pizza (9.8-10.9 oz)-$1.25
$.50/3 Totino’s Crisp Crust Party pizza printable
Final cost=$.91

Kleenex Tissues (68-184 ct)- $1.25
-$.50/3 from the 2/10 SS
Final cost=$.91 each

French’s Worcestershire Sauce (15 oz)-$1.49
-$.30/1 French’s Worcestershire sauce printable or $.40/1 French’s worcestershire sauce from the 1/20 SS
Final cost=as low as $.69

French’s Honey Mustard-$1.49
-$.50/1 French’s Honey Mustard or French’s Honey Mustard Dipping Sauce from the 1/06 SS or $.30/1 French’s printable
Final cost=$.49

French’s Spicy Brown, Honey, Honey Dijon or Horseradish Mustard ( 12 o)-, $1.49
-$.50/1 French’s spicy brown or horseradish mustard from the 1/20 SS or –$.50/1 French’s spicy brown mustard printable
Final cost=$.49
Chicken of The Sea Solid White Tuna in Water of Skinless/Boneless Salmon-$1.25
$.50/1 Chicken of the Sea product (Facebook) printable
Final cost=$.25
McCormick Taco or Fajita Seasoning Mix (1.12-1.5 oz)-$.66
-$.50/2 McCormick taco or Mexican season mixes form the  1/27 RP
Final cost=$.16
Uncle Ben’s Rice Cups ( 4.4 oz)-$1
-$1/2  or $1/4 Uncle Ben’s rice cups from the 1/06 RP
Final cost= as low as $.50

Comments

  1. Katie… Are these listings here for Knoxville? Or a different city or state?

  2. Patty, these are based on the Knoxville ad that starts tomorrow (2/14)

  3. LOL I saw that right after I clicked Post it! Going to try my hand for the very first time this week at going to Publix. I live in the Roane Co. area so I want to see if it will be worth my drive.

Speak Your Mind

*