CouponKatie.com

Ingles Best Deals of the Week 5/19/13

ingles2

Here are the best deals I see at Ingles for the week of 5/19/13. There is a long list of Buy One Get One Free Deals and a great Kraft Promotion going on this week!

If you are new to using coupons at Ingles here is a short run down of the Ingles policy:

At Ingles you can double three (3) coupons with each $10 order (Six with each $20 order etc..)
You Must Have the Ingles Advantage™ Card to double coupons. Coupons of 50¢ or less will be doubled, except on tobacco products, alcoholic beverages, FREE items or Ingles coupons. Double value cannot exceed the price of the item. Double coupon savings start with each $10 purchase. No more than two (2) identical items are eligible for double coupon savings.

Buy One Get One Free Deals

Marie’s Dips (15.2 oz)-$3.28 ($1.64)
$1/1 Marie’s Product printable
Final cost=$.64

Bar-S Beef Bologna or Beef Franks (12 oz)-$3.18 ($1.59)

Lloyd’s Shredded BBQ Tubs (15-16 oz)-$5.48 ($2.74)
$1 off Lloyd’s barbecue printable
Final cost=$1.74

Oscar Mayer Beef Franks, Cheese Dogs, or Fat-Free Wieners (14-16 oz)-$4.98 ($2.49)
-$.75/2 Oscar Mayer classic beef franks from the 4/28 SS
Final cost=$2.11

Eckrich Smoked or Polska Sausage (14 oz)-$3.88 ($1.94)
$.55/1 Eckrich smoked sausage or 1 lb of deli meat (Facebook) printable
Final cost=$1.39

Bar-S Meat Hot Dogs (16 oz)- $1.98 ($.99)

Armour Pepperoni or Hard Salami (4-6 oz)- $3.28 ($1.64)
-$1/2 Armour pepperoni (Facebook) printable
Final cost=$1.14

Sea Pak Popcorn Shrimp, Butterfly shrimp, Shrimp Scampi, or Maryland Crab Cakes (8-20 oz)- $8.88 ($4.44)
$.75/1 SeaPak product printable or $1.25 off SeaPak product, (share) printable or $1 off Seapak product, sign up printable
Final cost=$2.19

Nestle Pure Life Water (6 ct)- $2 ($1)

Grandma’s Cookies-$3.78 ($1.89)

Krusteaz Baking Mixes (16.5-21 oz)-$2.68 ($1.34)

Mott’s or Jolly Rancher Singles To Go ( 6 ct,)-$1.98 ($.99)

Laura Lynn Cereals (12-17 oz)-$2.78 ($1.39)

Quaker Life Cereals (13 oz)-$3.76 ($1.88)
-$1/2 Quaker product, February All You Magazine
Final cost=$1.38

Quaker Oatmeal Squares Cereal (14.5 oz)- $4.84 ($2.42)
-$1/2 Quaker product, February All You Magazine
Final cost=$1.92

Quaker Cap’N Crunch Cereal-$4.38 ($2.19)
-$1/2 Quaker product, February All You Magazine
Final cost=$1.69

Malt O’Meal Bagged Cereals (16-21 oz0- $3.78 ($1.89)
$.75/2 Malt-O-Meal cereals, 15.5 oz+ printable
Final cost=$1.51

Margaret Holmes Canned Simple Suppers (27 oz)-$2.28 ($1.14)

Nissin Bowl Noodles (3.27-3.36 oz)-$.80 ($.40)

McCormick Bacon Chips or Bits (4.1-4.4 oz)-$1.78 ($.89)

Morton Grinders (2.4-5.3 oz)-$3.98 ($1.99)
-$.55/1 Morton kosher salt or coarse or fine sea salt from the 5/19 SS
Final cost=$1.44

McCormick Country Gravy Mix (2.64 oz)-$1.18 ($.59)

Botticelli Balsamic Vinegar (16.9 oz)- $3.98 ($1.99)

Botticelli Olive Oil (33.8 oz)-$12.98 ($6.49)

Mt. Olive Pickles (24 oz)-$2.88 ($1.44)

Tetley Family Size Tea Bags (24 ct)-$1.98 ($.99)

Mama Francesca Cheese (8 oz)-$3.98 ($1.99)

Hawaiian Punch, Crush, or Wyler’s Water Enhancers-$3.48 ($1.74)

Propel Drinks (24 oz)-$1.08 ($.54)

Red Rain Energy Drinks or Shots (4-16 oz)-$1.98 ($.99)

Parmalat Milk (32 oz)-$2.08 ($1.04)

Healthy Balance or Old Orchard Juice (64 oz)- $2.98 ($1.49)
$1/2 Old Orchard 100% Juice Blends, 64 oz or $1/2 Old Orchard 100% Juice Blends, 64 oz or $1/2 Old Orchard 100% Juice Blends, 64 oz
Final cost=$.99

House Autry Breaders ( 8 oz)- $2.58 ($1.29)

Bakery Angel Food Cake (17 oz)-$4.28 ($2.14)

Bakery Kaiser Rolls (6 ct)-$2.98 ($1.49)

Annie’s Organic Mac & Cheese, 6 oz, at $2.08 ($1.04)
$.35/1 Annie’s homegrown item printable
Final cost=$.34

Oberto Beef Jerky (3.25 oz)-$5.98 ($2.99)

Sunshine Cheez-It Crackers (9.8-14 oz)- $4.65 ($2.32)
$.70/1 Kellogg’s, Keebler or Cheez-it product printable
Final cost=$1.60

Lay’s Brand Potato Chips (9.5-10.5 oz)-$4.29 ($2.14)

Bertolli Sauce (15-24 oz)-$2.88 ($1.44)

Propel Drinks (6 ct)-$4.28 ($2.14)

Libby’s Canned Vegetables (14.5-15.25 oz)-$1.08 ($.54)

Keebler Sandies Cookies (12.8-13 oz)-$3.81 ($1.90)
$.70/1 Kellogg’s, Keebler or Cheez-it product printable or $1/2 Keebler cookies from the 5/12 RP
Final cost=as low as $1.20

Nabisco Snack Crackers (5-10 oz)- $3.81 ($1.90)
-$1/2 Triscuit brown rice and wheat crackers from the 4/14 SS (EXP 05/24) or $.50/1 Triscuit crackers, 8.5 oz+ printable or .75/2 Nabisco cookies or crackers from the 5/19 SS
Final cost=as low as $.90

Vlasic Pickles (24-32 oz)-$2.84 ($1.42)
$2/1 Vlasic Farmers Garden Pickle Product or $1/1 Farmer’s Garden or Vlasic Pickle Product or $.75/1 Vlasic reg or Farmer’s Garden pickles from the 5/19 SS
Final cost=$.42

Texas Pete Items (6-18 oz)-$2.88 ($1.44)

Lipton Family Tea Bags (24 ct)- $2.88 ($1.44)
-$.40/1 Lipton tea bags, tea & honey to-go or pitcher size or any iced tea mix, from the 5/19 RP
Final cost=$.44

Louisiana Brand Hot Sauce (6 oz)-$.88 ($.44)
$.25/1 Louisiana hot sauce, 6 oz printable
Final cost=Free

Eight O’Clock Coffee (11-12 oz)- $6.48 ($3.24)
-$2/2 Eight O’Clock coffee printable or $1/1 Eight O’Clock coffee printable
Final cost=$2.24

Sweet Baby Ray’s BBQ Sauce (18 oz)- $1.98 ($.99)
-$1/3 Sweet Baby Ray’s barbecue sauce from the 5/19 SS
Final cost=

Kellogg’s Kids Cereal (8.7-9.2 oz)- $3.77 ($1.88)
-$1/2 Kellogg’s Cinnamon Jacks, Frosted Mini-Wheats Crunch, Scooby-Doo or Special K Chocolately Strawberry cereals printable or $.50/1 Kellogg’s Apple Jacks cereal, 8.7 oz+ printable or $1/3 Kellogg’s cereals, 10 oz+ printable
or $1/3 Kellogg’s cereals, 11.2 oz+ printable
Final cost=as low as $.88

Golding Farms Vidalia Onion Steak Sauce (10 oz)-$2.98 ($1.49)

Kellogg’s Rice or Cocoa Krispies (12-15.5 oz)- $4.18 ($2.09)
-$.50/1 Kellogg’s Rice Krispies cereal, 11 oz+ printable
Final cost= $1.09

Laura Lynn Vitamins, (price not listed)

Cutter Dry & Backwoods Aerosols (4-6 oz)-$5.48 ($2.74)

Earth’s Best 2nd Baby Food (4 oz)-$.98 ($.49)
$1/3 Earth’s Best Organic infant jar or pouch foods printable
Final cost=$.16

Oxi Dish Booster or Woolite Cleaner (7-22 oz)-$4.98 ($2.49)
-$.75/1 OxiClean dishwashing booster from the 5/19 SS
Final cost=$1.74

Surf 2X Detergent (100 oz)-$7.38 ($3.69)
-$1/1 Surf laundry detergent from the 4/07 RP
Final cost=$2.69

Hefty Slider Bags or Plates (13-50 ct)-$2.98 ($1.49)

Febreeze Carpet Deodorizers (32 oz)-$3.18 ($1.59)
-$1/1 Febreze fabric refresher from the 4/28 PG or .50/1 Febreze carpet deodorizing powder from the 5/05 SS
Final cost=$.59

Bil-Jac Dog Biscuits (6 oz)- $2.98 ($1.49)

Kraft Promotion

Buy 10 participating items, Get $5 off instantly at checkout. Prices listed are after savings.

Garland Jack’s BBQ Sauce (18 oz)-$1.17
-$1/2 Garland Jack’s Secret Six barbecue sauce from the 5/12 SS
Final cost=$.67

A-1 Steak Sauce (10 oz)- $2.48
-$.55/1 A.1. steak sauce, 10 oz + printable
Final cost=$1.93)

Kraft BBQ Sauce (18 oz)-$.75

Kraft Salad Dressing (16 oz)-$1.48

Kraft Mayonnaise (30 oz)-$3.48

Kraft Macaroni Dinners (9.4-14 oz)- $2

Kraft Cheese Singles (12 oz)- $2

Jell-O Refrigerated Ready-To-Eat Desserts (6 ct)-$1.50
$.75/1 Kraft refrigerated Jell-O cinnomon rice or vanilla pudding, excl sugar free printable
Final cost=$.75

Breakstone’s Sour Cream (16 oz)-$1

Philadelphia Cream Cheese Bricks (8 oz)-$1

Kraft Cheese Shreds or Chunks (7-8 oz)-$1.50

Cracker Barrel Cheese Chunks (8 oz)-$2.50

Crystal Light Drink Mixes ( 8 qt)-$1.48
-$1/2 Crystal Light drink mixes from 4/21 SS
Final cost=$.98

Capri Sun Juice (10 ct)-$2

Maxwell House or Gevalia Coffee (3.7-4.1 oz)-$5.98
$1.50 off Gevalia coffee printable
Final cost=$4.48

Crystal Light or Mio Liquid-$2.48
-$1/1 Crystal Light liquid drink mix from the 5/19 SS
Final cost=$1.48

Country Time or Kool-Aid Sugar Sweetened Canisters (6-8 qt)-$1.98
-$1/2 Country Time drink mixes from the 4/21 SS
stack with $.50/1 Kool-Aid sweetened drink mix, Ibotta App mobile coupon
Final cost=$1.48

Planters Peanuts (16 oz)-$2.98

Capri Sun Pouches (10 ct)-$1.48

Produce

Hampton Farms Roasted Peanuts (10 oz)-$1

Baking Potatoes-$.50/lb

Vidalia Sweet Onions-$.98/lb

Fresh Corn-$.33 each

Fuji Apples-$1.28/lb

Other Good Deals

Aquafresh Toothpaste (6-6.4 oz)- $1.38
-$1 off Aquafresh Extreme Clean from the 4/14 RP
Final cost=$.38

French’s Mustard (12-14 oz)- $1.48
-$.50/1 French’s classic yellow mustard from the 5/12 SS
Final cost=$.48

Dreamfields Pasta (13.25 oz)- $1.67
-$1 off Dreamfields Pasta, (register) printable
Final cost=$.67

Wacky Mac Pasta (12 oz)- $1.33
-$1/2 Wacky Mac pasta printable
Final cost=$.83

Heluva Good! Dip (12 oz)-$1.67
-$.50/1 Heluva Good! sour cream dip or bold cheese printable or $1/1  Heluva Good! bacon ranch dip, 12 oz (Facebook) printable
Final cost=$.67

Sargento Cheese (6-8 oz)-$2.50
-$..50/1 Sargento Natural Blends slices or snacks from May All You magazine
use with $.50/1 Sargento sliced cheese, Ibotta App mobile coupon
or $0.50/1 Sargento Natural Blends Sliced or Snack Cheese or .50/2 Sargento Natural slices from the 5/19 SS
Final cost=$1.50 and $.50 Ibotta deposit

Speak Your Mind

*