CouponKatie.com

Ingles Best Deals 2/23/14: Over 100 Buy One Get One Free Deals!

ingles2

Here are the best deals I see at Ingles for the week of 2/23/14. This is a week with a very long list of Buy One Get One Free deals!!

If you are new to using coupons at Ingles here is a short run down of the Ingles policy:

At Ingles you can double three (3) coupons with each $10 order (Six with each $20 order etc..)
You Must Have the Ingles Advantage™ Card to double coupons. Coupons of 50¢ or less will be doubled, except on tobacco products, alcoholic beverages, FREE items or Ingles coupons. Double value cannot exceed the price of the item. Double coupon savings start with each $10 purchase. No more than two (2) identical items are eligible for double coupon savings.

Bubba BBQ (28 oz)- $10.98 ($5.49)

Bantry Bay Mussels (16 oz)- $5.98 ($2.99)

Mrs. Paul’s Fish Sticks, Battered Fillets, or Light Breaded Flounder-$7.18 ($3.59)
-$1 off Mrs. Paul’s seafood item printable ot $1 off Mrs. Paul’s product from the 1/19 SS
Final cost=$2.59

Land O’ Lakes Fresh Buttery Taste Spread (15 oz)- $2.48 ($1.24)

Simply Potatoes (20 oz)-$2.98 ($1.49)

Philly Gourmet Beef Steaks (9 oz)-$4.28 ($2.14)

Momma B’s Mac & Cheese (11 oz)- $3.98 ($1.99)

Yoplait Yogurt, pints or bars-$4.88 ($2.44)

Amish Country Cheese (8 oz)- $3.28 ($1.64)

Sorrento Cheese (12-32 oz) (price not listed)
-$1 off Sorrento Galbani cheese printable

Country Crock Spread or Sticks (8-16 oz)-$2.58 ($1.29)
-$.40/1 Country Crock spread, excl honey and cinnamon flavored from the 1/26 RP (exp  02/23) or $.75/1 Country Crock spreadable butter from the 2/2  RP (exp 03/02)
Final cost= as low as $.49

I Can’t Believe It’s Not Butter or Brummel & Brown Items- $3.48 ($1.74)
-$1/2 I Can’t Believe It’s Not Butter spread from the 1/26 RP (exp 02/23)
Final cost=$1.24 each

Smart Balance Butter or Margarine(price not listed)
-$.75/1 Smart Balance product printable or $.50/1 Smart Balance spreadable butter from the 1/12 SS (exp 02/26)

Blue Bonnet Soft Bowl (15 oz)- $1.48 (74¢)

Smart Balance Milk (64 oz)-$4.44 ($2.22)
-$.75/1 Smart Balance product printable
Final cost= $1.47

The Philly Steak Beef Sandwich Steaks (21 oz)- $8.98 ($4.49)

New England Coffee (10 oz)-$6.48 ($3.24)
-$1 off New England Coffee freshly ground bag from the 1/26 RP
Final cost= $2.24

Kellogg’s Corn Flakes or Raisin Bran Cereal (12-13.7 oz)-$3.86 ($1.93)
$1.50 off Kellogg’s cereal or Pop-Tarts toaster pastries, 8.7 oz+ printable or  –$.75/1 Kellogg’s cereal or Pop-Tarts toaster pastries printableor $.70/1 Fresh Fruit WYB Kellogg’s Raisin Bran Omega-3 from Flaxseed cereal printable or $1/3 Kelloggs cereals from the 2/02 RP

Sunshine Cheez-It Crackers- $2.57 ($1.28)

Ragu Pasta Sauce (45 oz)-$3.18 ($1.59)
-$.75/2 Ragu product from the 1/26 RP (exp 02/23)
Final cost= $1.21 each

Libby’s Canned Vegetables-$1.08 (54¢)

Quaker Instant Oatmeal (8-12 ct)- $3.98 ($1.99)
-$.75/2 Quaker oatmeal, instant oatmeal or cold cereals from the 1/12 RP (exp 02/28)
Fina cost=$1.61 ea

Quaker Instant Grits (11.2-12 )-$2.98 ($1.49)

Quaker Oatmeal Squares Cerealc( 14.5 oz)-$4.84 ($2.42)
-$.75/2 Quaker oatmeal, instant oatmeal or cold cereals from the 1/12 RP (exp 02/28)
Fina cost=$2.05 ea

Quaker Life Cereal-$3.76 ($1.88)
-$.75/2 Quaker oatmeal, instant oatmeal or cold cereals from the 1/12 RP (exp 02/28)
Fina cost=$1.51 ea

Quaker Cap’n Crunch Cereal, 12.5-14 oz, at $4.38 ($2.19)
-$.75/2 Quaker oatmeal, instant oatmeal or cold cereals from the 1/12 RP (exp 02/28)
Fina cost=$1.83 ea

Laura Lynn Cereal (11.8-13 oz)- $2.80 ($1.40)

Krusteaz Mix- $2.98 ($1.49)

Thomas English Muffins- $4.19 ($2.09)
-$.55/1 Thomas product from the 1/19 SS
Final cost=$1.54

Quaker Cookies- $2.68 ($1.34)
-$.75/2 Quaker bars, cookies, or popped rice snacks from the 1/12 RP (EXP 02/28)
Final cost=$.97

Kellogg’s Right Bites or Special K Bites- $3.27 ($1.63)
-$1/2 Kellogg’s Special K Crackers or Chips from the 1/05 RP (exp 03/02)
Final cost=$1.13, if included

Entenmann’s Little Bites-$4.49 ($2.24)

Glutino Gluten-Free Items(price not listed)
$0.55/1 Glutino or Gluten Free Pantry Item or $1/1 Genius by Glutino White or MultiGrain Bread

Sahale Snacks or Toppings, 4 oz, at $4.98 ($2.49)

Jolly Time Popcorn (3 ct)-$2.28 ($1.14)
$1/2 Jolly Time Healthy Pop Popcorn or $0.50/1 Jolly Time Healthy Pop Popcorn or $1/2 Jolly Time Microwave Popcorn or $.75/2 Jolly Time microwave popcorn from the 1/05 SS (exp 02/28)
Final cost=as low as $.14!

The Carolina Nut Co. Peanuts (12 oz)-$3.28 ($1.64)

Naturally More Peanut or Almond Butter (16 oz)-$7.18 ($3.59)

Dentyne Ice or Trident Gum (60-80 ct)-$3.98 ($1.99)

Keebler Pie Shells-$1.98 ($.99)

Chi Chi’s Tortilla Shells (16-17 oz)- $2.08 ($1.04)

Maruchan Yakisoba- $1 (50¢)

Nissin Big Cups, Bowls, or Souper Meals-80¢ (40¢)

Margaret Holmes Simple Suppers (27 oz)-$2.28 ($1.14)

Campbell’s Select Soups- $2.58 ($1.29)
-$.75/2 Campbell’s Homestyle soups printabl or $.50/2 Campbell’s Chunky Soup from the 1/05 SS (exp 02/28) or $.50/2 Campbell’s Homestyle soups from the 1/12 SS
Final cost=$.79 ea

Pioneer Gravy or Meatloaf Mix-$1.18 (59¢)
-$.35/1 Pioneer Gravy Mixes from the 11/17 SS or $.55/2 from the 1/12 SS
Final cost=as low as Free

Tutto Rosso Canned Tomatoes-$2.18 ($1.09)
$1/2 Tuttorosso Tomato Products, 28 oz+
Final cost=$.59 ea

Glory Foods Sensibly Seasoned Canned Vegetables-$1.68 (84¢)

Mt. Olive Pickles (24 oz)-$2.88 ($1.44)

Golding Farms Salad Dressing or Steak Sauce- $2.98 ($1.49)

Elmer Ingle 1922 Steak Sauce- $2.98 ($1.49)

Laura Lynn Worcestershire Sauce-$1.28 (64¢)

Laura Lynn Soy Sauce-$1.78 (89¢)

Moore’s Buffalo Wing Sauce-$2.88 ($1.44)
$1 off Moore’s marinade or sauce (Facebook) printable
Final cost= 44¢

Cento Pizza Sauce, (16 oz,)-t $1.88 (94¢)

Botticelli Balsamic Vinegar (16.9 oz)- $3.98 ($1.99)

Botticelli Wine Vinegar (16.9 oz)-$3.48 ($1.74)

Botticelli Olive Oil (33.8 oz)- $12.98 ($6.49)

California Olive Ranch Olive Oil ( 16.9 oz)- $8.98 ($4.49)

Crisco Extra Virgin Olive Oil(16.9 oz)- $4.98 ($2.49)

Pompeian Olive Oil (32 oz)-$13.78 ($6.89)
$1/1 Pompeian Olive Oil or New OlivExtra Plus
Final cost= $5.89

House Autry Breaders (6 oz) $2.58 ($1.29)
-$.50/1 House-Autry breader/hushpuppy mi from the 1/26 SS
Final cost=29¢

4C Bread Crumbs (15 oz)- $1.68 (84¢)

Morton Grinders- $2.98 ($1.49)

Diamond Sea Salt (22 oz)- $1.98 (99¢)

Equal Sweetener Packets ( 115 ct)- $3.28 ($1.64)
-$1 off Equal sweetener from the 1/05 SS
Final cost=64¢

Delallo Whole Wheat Pasta (16 oz)-$3.28 ($1.64)
$1.50/2 DeLallo Whole Wheat Pasta or $1.50/2 Delallo whole wheat pasta printable
Final cost=89¢

Barilla Pasta (12-16 oz)-$1.58 (79¢)
-$1/2 Barilla Plus, Whole Grain, Veggie, White Fiber or Guten-Free pasta from the 1/05 SS (exp 03/01)
Final cost=29¢

4C Tea Mix-$4.78 ($2.39)

Nestle Pure Life Water (6 ct)-$2 ($1)

Jana Artesian Water (1.5 Liter)- $2.18 ($1.09)

Fruit 2 O Water (6 ct)- $3.88 ($1.94)

Parmalat Milk Quarts (32 oz)-$2.08 ($1.04)

Rip-It Energy Fuel (4 ct,)- $3.98 ($1.99)

Cascade Ice Sparkling Water-$1.33 (66¢)

La Croix Sparkling Water ( 12 ct)-$4.78 ($2.39)

Jarritos Drinks (50.7 oz)- $1.78 (89¢)

Northland Juice (64 oz)- $3.88 ($1.94)
M-$0.55/1 Northland Bottle 100% Juice Blends, 64 oz
Final cost=$1.39

Old Orchard or Healthy Balance Juice (64 oz)-$2.98 ($1.49)
$1.00/2 Old Orchard 100% Juice Blends, 64 oz or $1/4 Old Orchard Frozen Juice Concentrates or $1/2 Old Orchard 100% Juice Blends, 64 oz or $1/2 Old Orchard Cranberry Naturals Reduced Sugar Juice Drinks
Final cost=$.99

Sunny D Drinks,- $1.98 (99¢)

Gatorade Drinks ( 64 oz)- $2.50 ($1.25)

Polar Drinks ( 63.5 o)-t $1.25 (62¢)

Waist Watchers Drinks (63.5 oz)- $1.28 (64¢)

Hawaiian Punch Canisters (12 ct) $2.98 ($1.49)

Hawaiian Punch or Crush Liquid Water Enhancers (1.62 oz)- $3.48 ($1.74)

Wyler’s Liquid Water Enhancers (1.62 oz)- $2.98 ($1.49)

Naan Flatbread-$2.99 ($1.49)

Flat Out Wraps- $3.99 ($1.99)

Bakery 5 Grain italian Bread- $3.48 ($1.74)

Laura Lynn Pain Relievers,-$4.98 ($2.49)

Arm & Hammer Detergent, (50 oz)-  $4.78 ($2.39)
-$1.50/2 Arm & Hammer liquid laundry detergent from the 2/09 SS
Final cost=$1.64 ea

Melitta Cone Filters (100 ct)-$4.58 ($2.29)

Laura Lynn Translucent Cups (20 ct)-$1.78 (89¢)

Laura Lynn Coated White Plates (50 ct)-$1.88 (94¢)

Hefty Zoo Pals Plates or Bowls (20 ct)-$2.78 ($1.39)

Chinet Plates, Cups, or Napkins (10-90 ct)- $3.38 ($1.69)
$1/1 Chinet Branded Item or $1/1 Chinet Product, any or $1 off Chinet cut crystal plates, cups or cutlery from the 12/15 SS
Final cost=as low as 69¢

Laura Lynn Reclosable Sandwich Bags (30-50 ct)- $1.78 (89¢)

Hefty Slider Food Bags- $2.78 ($1.39)
-$1/2 Hefty Slider bags from the 1/05 RP or $1.00/2 Hefty Slider Bags, 12 Ct+
Final cost=89¢

Laura Lynn Tall Kitchen Bags (35 ct)-$4.48 ($2.24)

Citrus Magic Air Freshener Spray-$5.43 ($2.71)

Invisible Glass Cleaner (22 oz)-$3.98 ($1.99)
$0.50/1 Invisible Glass Premium Glass Cleaner
Final cost= 99¢)

Lysol Toilet Bowl Cleaners or Disinfecting Wipes (24 oz or 75-80 ct)- $4.88 ($2.44)
$0.25/1 Lysol Bathroom Cleaner or $0.50/2 Lysol Power & Free Toilet Bowl Cleaners, Lysol Toilet Bowl Cleaners or No Mess Automatic Toilet Bowl Cleaners or $0.50/2 Lysol Disinfecting or Dual Action Wipes

Carbona Stain Devils or Color & Dirt Grabber (1.7 oz or 30 ct)-$3.88 ($1.94)
-$1.50 off Carbona 2 in 1 Oxy-Powered Carpet Cleaner from the 1/26 RP
Final cost=44¢

Finish Dishwashing Items (10-20 ct)-$4.74 ($2.37)

Sun 2X Liquid Laundry Detergent (75 oz)- $2.98 ($1.49)

Wisk Detergent or Power Blasts (50 oz or 24 ct)-$6.78 ($3.39)
-$1 off Wisk product from the 1/26 RP (exp 03/02) or $3/2 Wisk product from the 1/26 RP (exp 03/02)
Final cost= as low as $1.89 ea

Trackbacks

  1. […] Ingles Best Deals 2/23/14: Over 100 Buy One Get One Free Deals! http://www.couponkatie.com/best deals I see at Ingles for the week of 2/23/14. This is a week with a very long list of Buy One Get One Free deals!! If you are new to using coupons at Ingles here is a short run down of the Ingles policy: […]

Speak Your Mind

*