CouponKatie.com

Ingles Best Deals of the Week 4/20/14

ingles2

Here are the best deals at Ingles for the week of  4/20/14. It is a LONG list of Buy One Get One Free deals this week! Remember, if you use any of these products regularly half price is a great time to stock up!

If you are new to using coupons at Ingles here is a short run down of the Ingles policy:

At Ingles you can double three (3) coupons with each $10 order (Six with each $20 order etc..)
You Must Have the Ingles Advantage™ Card to double coupons. Coupons of 50¢ or less will be doubled, except on tobacco products, alcoholic beverages, FREE items or Ingles coupons. Double value cannot exceed the price of the item. Double coupon savings start with each $10 purchase. No more than two (2) identical items are eligible for double coupon savings.

Buy One Get One Free Deals

Veggie Wash-$4.98 ($2.49)

Louis Kemp Crab Flakes, Chunks or Legs-$3.18 ($1.59)

Country Crock Spread (45 oz)-$3.98 ($1.99)
-$.50/1 or $.30/1 Country Crock spread, excl honey and cinnamon flavored spreads from the 4/13 RP
Final cost=as low as $.99

Blue Bonnet Soft Bowl (15 oz)-$1.48 ($.74)

Simply Potatoes (20-24 oz)- $2.98 ($1.49)
$1/2 Simply Potatoes product, 20 oz printable
Final cost=$.99

So Delicious Coconut Milk (64 oz)-$3.48 ($1.74)
$1/1 So Delicious Dairy Free Product printable or  0.55/1 So Delicious Dairy Free Product printable
Final cost=$.74

So Delicious Coconut Creamer, 16 oz, at $2.28 ($1.14)
$1/1 So Delicious Dairy Free Product printable or  0.55/1 So Delicious Dairy Free Product printable
Final cost=$.14

The Philly Steak Beef Sandwich Steaks (21 oz)-$8.98 ($4.49)

Philly Gourmet Turkey Burger (32 oz)-$8.48 ($4.24)

Bantry Bay Mussels (16 oz)-$5.98 ($2.99)

Delallo Pesto Sauce in Olive Oil ( 6.35 oz)-$7.38 ($3.69)

Botticelli Olive Oil (33.8 oz)- $12.98 ($6.49)

California Olive Ranch Everyday Extra Virgin Olive Oil (25.4 oz)-$11.98 ($5.99)
$2 off California Olive Ranch extra virgin olive oil, (zip 77477) printable
-$1 off California Olive Ranch Extra Virgin olive oil from the 4/06 SS
Final cost= $4.99

Pompeian Olive Oil (16-24 oz)- $9.15 ($4.57)
$1 off Pompeian Olive Oil printable
Final cost=$3.57

Pure Via Sweetener Packets (40 ct)- $2.28 ($1.14)

Salada Green Tea Bags (18 ct)- $2.68 ($1.34)

4C Instant Iced Tea (20 quart)- $4.78 ($2.39)
$1/1 4C Liquid Water Enhancer printable
Final cost=$1.39

Eight O’Clock Coffee (11-12 oz)-$6.48 ($3.24)
$2/2 Eight O’Clock Coffee Bags printable
Final cost= $2.24

Wyler’s Liquid Water Enhancers (1.62 oz)- $2.98 ($1.49)

Hawaiian Punch Canisters (12 ct)-$2.98 ($1.49)

Hawaiian Punch or Crush Liquid Water Enhancers (1.62 oz)- $3.48 ($1.74)

Northland Juice (64 oz)- $3.88 ($1.94)
$1/2 Northland Juice printable
Final cost=$1.44

Healthy Balance or Old Orchard Juice (64 oz)-$2.98 ($1.49)
$1/2 Healthy Balance Juice Drinks printable
$1/2 Old Orchard 100% Juice Blends, 64 oz printable
-.50/1 Old Orchard juice, 64 oz printable
Final cost=as low as $.49

Ocean Spray 100% Juice (60 oz or 4 ct)- $4.18 ($2.09)

Tampico Punch (128 oz)- $2.38 ($1.19)

Red Rain Energy Drink or Shots (4-16 oz)-$1.98 (99¢)

R.W.Knudsen Essence (10.5 oz)- $2.68 ($1.34)

R.W. Knudsen Spritzers (10.5 oz)- $3.38 ($1.69)

Lil’ Milk Boxed Milk (3 pack)- $2.78 ($1.39)

Jana Artesian Water, 1.5 Liter, at $2.18 ($1.09)

Kellogg’s Corn Flakes or Raisin Bran Cereal (12-13.7 oz)-$3.86 ($1.93)
$3/3 Kellogg’s cereal printable
Final cost=$.93

Laura Lynn Honey & Oats Cereals (13-14.5 oz)- $2.98 ($1.49)
Kellogg’s Nutri-Grain Bars (7.4-10.4 oz)- $3.71 ($1.85)
-$1/2 Kellogg’s Nutri-Grain Cereal Bars, Nutri-Grain Fruit Crunch Granola Bars, and/or Nutri-Grain Fruit & Oat Harvest bars from the 3/16 RP
Final cost=$1.35

Setton Pistachio Chewy Bites (4.23 oz)- $4.98 ($2.49)

Chi Chi’s Soft Tortillas (16-17 oz)- $2.08 ($1.04)

Kellogg’s Special K Crackers (4-8 oz)- $3.91 ($1.95)

Mothers Farm Chips (6.5 oz)-$2.98 ($1.49)

Mrs. Butterworth’s Syrup (24 oz)- $3.68 ($1.84)

Santa Cruz Apple Sauce (23 oz)- $3.48 ($1.74)

Annie’s Natural Dressing (8 oz)- $2.98 ($1.49)

Wishbone Salad Dressing (16 oz)- $3.28 ($1.64)

Golding Farms Salad Dressing or Steak Sauce (10-16 oz)- $2.98 ($1.49)

Laura Lynn Ranch Dip or Dressing Mix (1 oz)- 88¢ (44¢)

Laura Lynn Mustard (9 oz)- 98¢ (49¢)

Famous Dave’s Select Pickles (24 oz)- $3.48 ($1.74)

Famous Dave’s BBQ Sauce or Seasoning (5.5-20 oz)- $3.98 ($1.99)

Laura Lynn Gravies or Seasonings envelopes- 66¢ (33¢)

Weber Seasoning (2.5-3.75 oz)-$2.88 ($1.44)

Weber Marinades (1.12 oz)-$1.18 (59¢)
-$1 off Weber bbq sauce bottle or (2) marinades from the 3/16 RP
Final cost=9¢

Texas Pete Hot Sauce (6 oz)- 98¢ (49¢)

Ragu Sauce (16-24 oz)- $2.18 ($1.09)

Morton Grinder (1.24-2.9 oz)- $2.98 ($1.49)

THouse Autry Southern Baked Breaders (6 oz)- $2.28 ($1.14)
-$.50/1 House-Autry breader/hushpuppy mix, 8oz/2lb, from the 1/26 SS (EXP 04/26)
-$.50/1 House-Autry breader/hushpuppy mix, 8oz or 2lb, from the 4/13 SS
Final cost=14¢

Nissin Chow Mein Noodles (3.63-4 oz)- $1.18 (59¢)

Barilla Pasta (12-16 oz)- $1.58 (79¢)

Annie’s Snacks (7.5 oz)- $3.28 ($1.64)

Hormel Chili with Beans (15 oz)- $2.08 ($1.04)
$0.55/2 Hormel Chili Product printable or   $.55/2 Hormel chili items, SS 3/09
Final cost=81¢

Campbell’s Select Soups (18.6 oz)- $2.58 ($1.29)

Libby’s Canned Vegetables (4.5-15.25 oz)- $1.38 (69¢)

Pearls Olives (6 oz)- $1.68 (84¢)

R.W. Knudsen Very Veggie Juice Blends (32 oz)- $3.28 ($1.64)

Bakery French Bread (16 oz)- $1.98 (99¢)

Bakery Cinnamon Rolls (4 ct)- $2.28 ($1.14)

Kirk’s Natural Bar Soap (4 oz)- $3.68 ($1.84)

Laura Lynn 200mg Ibuprofen Tablets (50 ct)-$4.98 ($2.49)

Hefty Bowls, Cups, or Plates (16-150 ct)- $3.18 ($1.59)
$1/2 Hefty Foam Plates or Bowls printable
-$1/2 Hefty foam plates or bowls from the 1/26 RP
Final cost=$1.09

Chinet Napkins (40-90 ct)- $2.18 ($1.09)
$1/1 Chinet Product printable
Final cost=9¢

Lysol Disinfecting Wipes (35 ct)-$2.98 ($1.49)
-$.50/2 Lysol disinfecting, Power & Free, or Dual Action wipes printable
-$.50/2 Lysol Disinfecting Wipes from the 3/23 SS (EXP 04/23)
Final cost= 99¢

All Liquid Detergent or Mighty Pacs (50 oz or 24 ct)- $5.98 ($2.99)
-$2/2 All products, 20 loads+, from the RP 4/06
-Free All dryer sheets WYB (2) All products, 20 loads+, RP 4/06
Final cost= $1.99

All or Surf Laundry Powder (52 oz, at $6.68 ($3.34)
-$2/2 All products, 20 loads+, from the RP 4/06
-Free All dryer sheets WYB (2) All products, 20 loads+, RP 4/06
Final cost=$2.34

Fab Detergent (20-40 load)- $3.98 ($1.99)

Sun Detergent (75 oz)- $2.98 ($1.49)

Odoban Ready To Use (22 oz)- $3.18 ($1.59)

Variety Pet Biscuits (18 oz)- $3.48 ($1.74)

Nudges Dog Treats (3 oz)-$2.98 ($1.49)
-$1 off Nudges bag, SS 4/13
Final cost=49¢

Speak Your Mind

*