CouponKatie.com

$1.50/1 Pillsbury® Refrigerated Artisan Pizza Crust Coupon = Free at Kroger & Ingles

pillsbury-whole-grain-crust

pillsbury-whole-grain-crust

There’s a high-value $1.50/1  Pillsbury Artisan Pizza Crust with Whole Grain coupon available right now. Kroger have this on sale for $1.25 right now, making it free after the coupon:

Pillsbury Artisan Pizza Crust with Whole Grain – $1.25 (through 3/16)
-$1.50/1  Pillsbury Artisan Pizza Crust with Whole Grain coupon
Final cost=Free after coupon

Ingles will have Pillsbury Pizza Crust on sale Buy One Get One free for $1.34 starting 3/10/13. If the whole grain variety is included this coupon coupon will make it free!
Pillsbury Pizza Crust-on sale Buy One Get One Free- $2.68 ($1.34)
-$1.50/1  Pillsbury Artisan Pizza Crust with Whole Grain coupon
Final cost=Free

This coupon is such high value it should also make a great deal at many other stores!

Thanks, Common Sense with Money

...share the savings

Ingles Best Deals of the Week 2/10/13

ingles2

ingles2

Here are the best deals I see at Ingles for the week of 2/10/13.

If you are new to using coupons at Ingles here is a short run down of the Ingles policy:

At Ingles you can double three (3) coupons with each $10 order (Six with each $20 order etc..)
You Must Have the Ingles Advantage™ Card to double coupons. Coupons of 50¢ or less will be doubled, except on tobacco products, alcoholic beverages, FREE items or Ingles coupons. Double value cannot exceed the price of the item. Double coupon savings start with each $10 purchase. No more than two (2) identical items are eligible for double coupon savings.

Buy One Get One Free Deals

Nabisco Chips Ahoy! Cookies (9.5-16 oz)- $3.91 ($1.95)
-$.75/2 Nabisco product from the 1/06 SS
Final cost=$1.45

Botticelli Olive Oil (33.8 oz)- $11.98 ($5.99)

Bakery Pound Cake (15 oz)- $2.48 ($1.24)

5 Grain Italian Bread (16 oz)- $3.48 ($1.74)

Osteo Bi-Flex Vitamins, 40-150 ct, (price not listed)
-$3/1 Osteo Bi-Flex product, 30-60 ct. from the 1/06 or 2/10 RP or $5/1  Osteo Bi-Flex product, 70 ct. +, from the  1/06 or 2/10 RP

Laura Lynn Vitamins (price not listed)

Al Fresco Chicken Sausage, Meatballs, or Breakfast Links-$4.98 ($2.49)
-$1/1 al Fresco All Natural Product or $2/2 al fresco breakfast chicken sausage, 8 oz+ printable
Final cost=$1.49 each

Gorton’s Fish Fillets or Sticks, Shrimp or Fish Sandwich-$7.78 ($3.89)

Produce

Organic Navel Oranges-$.50

Idaho Potatoes (5 lb bag)- $1.48

Florida Strawberries-$2/lb

Sunkist Lemons (2 lb bag)- $2.50

Peaches or Plums-$1.98/lb

California Navel Oranges (4 lb bag)- $2.98

Meat

Boston Butt Bone-In Pork Roast-$1.68 lb

Tyson “Trimmed & Ready” Chicken Breast, Tenders, or Thin Sliced-$2.98/lb

Smithfield Smoked, Polska Kielbasa, or Andouille Sausage-$2.50
-$1/2 Smithfield Smoked Sausages from the 1/27 SS
Final cost= $2

Smithfield Bacon (16 oz)$3.98
-$1/2 Smithfield bacon from the 12/02 SS
Final cost=$3.48

Oscar Mayer Deli Shaved Lunchmeat (7-9 oz)- $3.33
-$1/2 Oscar Mayer Deli Fresh lunch meat from the 1/06 SS
Final cost=$2.83

Other Good Deals

Progresso Recipe Starters- $1.33
-$.50/1 Progresso Recipe Starters cooking sauce from the 1/27 SS
Final cost=$.33

Yoplait Yogurt (4-6 oz)-$.50
-$.40/6 or $.50/8 Yoplait yogurt cups from the 1/06 SS
Final cost=as low as $.36 when you use $.40/6

Bush’s Beans (15-16 oz)-$.80

Dixie Crystals Sugar (4 lb)-$1.98
-$0.50/1 Dixie Crystals Extra Fine Granulated Pure Cane Sugar, 4 or 5 lb
Final cost=$.98

Swiss Miss Cocoa (7.3-10 oz)-$1.25
-$1/3 Swiss Miss Hot Cocoa Products
Final cost=$.92

Hunt’s Tomato Products- $1

Ro-Tel Canned Tomatoes (10 oz)-$1
-$.50/2 Rotel diced tomatoes from the 1/20 SS
Final cost=$.50

New York Original Garlic Toast, Bread Sticks, or Knots-$2
-$.50/1 New York frozen item from the 1/27 SS
Final cost=$1

Yoplait Greek Yogurt (2-4 ct)-$2.50
-$.50/1 Yoplait Greek yogurt, 4 pk. or Greek yogurt w/ granola, 2 pk. from the 2/03 SS
Final cost=$1.50

Nestle Cookie Dough (16 oz)-$2.28
-$75/1 Nestle Toll House refrigerated cookie dough from the 2/03 RP
Final cost=$1.53

Country Crock Side Dishes-$2.98
-$1 off Hormel Country Crock side dish from the 2/10 SS
Final cost=$1.98

Barber Stuffed Chicken Breast (10 oz)- $3.98
-$1/2 Barber Stuffed Chicken Breast Entrees
Final cost=$3.48

P.F. Chang’s Meals For Two-$5.98
-$1/1 P. F. Chang’s products from the 1/27 SS
Final cost=$4.98

...share the savings

Ingles Best Deals of the Week 2/3/13

ingles2

ingles2

Here are the best deals I see at Ingles for the week of 2/3/13. Be sure to look through your ad for all the Laura Lynn (Ingles store brand) deals that are going on. There are no coupons to pair with these, but several of them are still good deals!

If you are new to using coupons at Ingles here is a short run down of the Ingles policy:

At Ingles you can double three (3) coupons with each $10 order (Six with each $20 order etc..)
You Must Have the Ingles Advantage™ Card to double coupons. Coupons of 50¢ or less will be doubled, except on tobacco products, alcoholic beverages, FREE items or Ingles coupons. Double value cannot exceed the price of the item. Double coupon savings start with each $10 purchase. No more than two (2) identical items are eligible for double coupon savings.

Buy One Get One Free Deals

Bakery Torpedo Rolls (6 ct)-$2.98 ($1.49)

Bakery Pound Cake (15 oz)- $2.48 ($1.24)

SuperPretzel Products-$2.98 ($1.49)
-$.50/1 Superpretzel product from the 1/13 RP (exp 02/06)
Final cost=$.49

Pepperidge Farm Layer Cakes (19-19.6 oz)- $4.18 ($2.09)

Laura Lynn Vitamins(price not listed)

General Mills Promotion

Save $5 instantly when you buy 5 Participating products.You can mix or match products. Prices listed are after instant savings.

Kellogg’s Cinnamon Jacks Cereal (10.7 oz)- $1.50
-$1/3 Kellogg’s Apple Jacks , Corn Pops, Froot Loops, Honey Smacks or Frosted Flakes, 8.7 oz+ or $1/3 Kellogg’s cereals, 10 oz+ printable
Fianl cost=$1.17

Kellogg’s Frosted Mini-wheats Cereal (14-18 oz)-$2
-$1/3 Kellogg’s cereals, 10 oz+ printable or $1/3 Kellogg’s Apple Jacks, Corn Pops, Froot Loops, Frosted Mini-Wheats Little Bites, Honey Smacks, Kellogg’s Krave or Frosted Flakes Cereal
Final cost=$1.66

Kellogg’s Scooby-Doo Multi Grain Cereal-$1.50
$1/3 Kellogg’s cereals, 10 oz+ printable
Final cost=$1.17

Kellogg’s Special K Cereals (11-14 oz)-$2
-$1/2 Kellogg’s Special K Cereals or$1/3 Kellogg’s Special K Cereals or $0.70/1 Kellogg’s Special K Cereal or $1/3 Kellogg’s cereals, 10 oz+ printable or $0.50/1 Kellogg’s Special K Chocolatey Strawberry Cereal, 11 oz $1/2 Kellogg’s Special K Cereals, 11.4 oz +
Final cost=as low as $1.50

Kellogg’s Chocolate Frosted Flakes Cereal (14.7 oz)-$1.50
-$1/3 Kellogg’s cereals, 10 oz+ printable
Final cost=$1.17

Kashi Organic Cereal-$2

Kellogg’s Krave Cereal (11-11.4 oz)- $1.50
-$1/2 Kellogg’s Krave Cereal or $1/1 Juice wyb (2) Kellogg’s Krave Cereals or $0.50/1 Kellogg’s Krave Cereal, 11 oz+ or $1/3 Kellogg’s Apple Jacks, Corn Pops, Froot Loops, Frosted Mini-Wheats Little Bites, Honey Smacks, Kellogg’s Krave or Frosted Flakes Cereal or $1/3 Kellogg’s cereals, 10 oz+ printable
Final cost=as low as $.50

Kellogg’s Cinnamon Almond Raisin Bran- $2
-$0.50/1 Kellogg’s Raisin Bran Cinnamon Almond Cereal, 14.5 oz or $1/3 Kellogg’s All Bran, Rice Krispies, Corn Flakes, or Raisin Bran Cereals,10 oz+
Final cost=as low as $1

Kellogg’s Pop-Tarts ( 8 ct)- $1
-$1/3 Kellogg’s Pop-Tarts Toaster Pastries or Pop-Tarts Mini Crisps, 6 ct+, Any Flavor or $0.40/1 Kellogg’s Pop-Tarts Oatmeal Delights Toaster Pastries, 6 ct+
Final cost=as low as $.20

Kellogg’s Nutri-Grain Fruit Crunch Bars-$1.50
-$/2 Kellogg’s Nutri-Grain Cereal Bars or $1/3 Kellogg’s Nutri-Grain Cereal Bars
Final cost=as low as $1

Kellogg’s Special K Meal Bars or Shakes-$4.50
-$1.50/2 Kellogg’s Special K Protein Products or $1.50/2 Kellogg’s Special K Protein Products or $1/2 Special K Proteinn Strawberry Banana Shakes, Caramel Peanut, or Cranberry Walnut Meal Bars, 4 ct+ or $1.50/2 Kellogg’s Special K protein items from the 1/06 RP
Final cost=$3.75

Kellogg’s Special K Berry Streusel Pastry Crisp (10 ct)-$1.50
-$1/3 Kellogg’s Special K cereal bars, pastry crisps, or granola bars from the 1/06 RP
Final cost=$1.17

Kellogg’s Special K Bites (4.4 oz)-$1.50

Kellogg’s Special K Honey BBQ Cracker Chips-$1.50

Keebler Pretzel Bites (6 oz)- $1.50
-$1/2 Keebler or Sunshine 100 calorie right bites from the 1/06 RP or $.50/1 Keebler filled pretzel bites from the 2/03 RP
Final cost=as low as $.50

Keebler Peanut Butter Sandwich Creme-$1.50
-$1/2 Keebler Cookies, 6.6 oz+, Any Flavor Mix or Match
Final cost-$1

Keebler Chips Deluxe Triple Chocolate Cookies-$1.50
-$1/2 Keebler Cookies, 6.6 oz+, Any Flavor Mix or Match
Final cost=$1

Produce

Jumbo Cantaloupes-$1.98

Florida Strawberries (1 lb)- $1.50

Navel Oranges (4 lb bag)- $2.98

Klondike Rose Potatoes (3 lb bag)- $1.98

Mangoes-$1.28

Blueberries-$3.98

English Cucumbers-$1.50

Fresh Turnip Roots-$.48/lb

Organic Russet Potatoes (5 lb bag)- $3.98

Organic Red Delicious or Fuji Apples (3 lb bag)- $3.98

Meat

Tyson Fresh Bone-In Split Chicken Breast-$.98/lb

Gwaltney or Smithfield Bone-In Spiral Half Ham- $1.48/lb

Tyson Whole Cut-Up Chicken-$1.28/lb

Other Good Deals

Totino’s Pizza Rolls (15 ct)-$1
-$.35/1 Totino’s rolls snacks from the 1/27 SS
Final cost=$.30

Tutto Rosso Tomatoes (28 oz)- $1
-$1/2 Tuttorosoo coupon or $0.50/2 Tuttorosso Tomato Products
Final cost=$.50

Green Giant Box Sauced Vegetables-$1.25
-$.60/3 Green Giant Green Giant frozen boxed vegetables from the 1/06 SS
Final cost= $1.05

Nabisco Snack Crackers (5-10 oz)- $2.50
-$.75/2 Nabisco product from the 1/06 SS
Final cost=$2.12

...share the savings

Ingles Best Deals of the Week 1/20/13

ingles2

ingles2

Here are the best deals I see at Ingles for the week of 1/20/13.  If you are new to using coupons at Ingles here is a short run down of the Ingles policy:

At Ingles you can double three (3) coupons with each $10 order (Six with each $20 order etc..)
You Must Have the Ingles Advantage™ Card to double coupons. Coupons of 50¢ or less will be doubled, except on tobacco products, alcoholic beverages, FREE items or Ingles coupons. Double value cannot exceed the price of the item. Double coupon savings start with each $10 purchase. No more than two (2) identical items are eligible for double coupon savings.

Buy One Get One Free Deals

Palermo’s Primo Thin or Hand Tossed Pizza-$7.18 ($3.59)
-$1/1 Palermo’s Flatbreads, or Primo Thin or Hand Tossed Style Pizzas (IE)
Final cost=$3.09

Steak-Umm Steaks (9 oz)-$4.98 ($2.49)

Bakery Twin French Breast (16 oz)-$2.48 ($1.24)

Ritz Crackerfuls (6-6.3 oz,)-$3.98 ($1.99)
-B2G1 Ritz Crackerfuls, 6-6.25 oz, up to $2.68
Final cost=$1.32

Doritos Tortilla Chips (10.5-12 oz)-$4.29 ($2.14)

Sundown Vitamins-no price listed
-$2/1 Sundown Naturals product, 120 ct. from the 1/06 RP or $1/1 Sundown Naturals vitamin or supplement from the 1/06 or 1/13 RP or $4/1 Sundown Naturals Co Q-10 Product or $1/1 Sundown Naturals Vitamin or Supplement or $1/1 Sundown Naturals Vitamin or Supplement
Final cost varied

General Mills Promotion- Buy any 10 participating General Mills items, and get the 11th item FREE using your Ingles Card.

Pillsbury Sweet Rolls (5 ct)-$.91
-$0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands Sweet Rolls or $0.50/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands Sweet Rolls or $1/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands Sweet Rolls or $.40/2 Pillsbury sweet rolls from the 11/11 or 11/8 SS or $.60/3 Pillsbury sweet rolls or Grands! sweet rolls from the 12/02 SS or $.40/2 Pillsbury sweet rolls from the 12/09 or 1/6 SS
Final cost=as low as $.41

Pillsbury Crescent Rolls (4 ct)-$.91
-$0.50/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls or $.40/3 Pillsbury Crescent rolls from the 11/11 SS or $.40/2 Pillsbury crescent dinner rolls from the 11/18 SS or $.40/3 from the 12/02 or 12/9 SS
Fianl cost=as low as $.41

Pillsbury Grands! Biscuits (5 ct)-$.91
-$0.50/3 Pillsbury Refrigerated Grands or Grands Jr. Biscuits or $.40/3 Pillsbury refrigerated Grands biscuits from the 11/4 or 11/18 SS or $.30/2 Pillsbury refrigerated Grands! biscuits from the 12/02 or 12/9 or 1/6 SS
Final cost=as low as $.61

Pillsbury Grands! Jr. Golden Layers Biscuits-$.91
-$0.50/3 Pillsbury Refrigerated Grands or Grands Jr. Biscuits
Final cost=$.71

Yoplait Greek Yogurt (6 oz)-$.91
-$.50/2 Yoplait Greek yogurt cups from the 1/06 SS
Final cost=$.41

Liberte Mediterranee Yogurt Cups (5.3-6 oz)-$.91
-$1/5 Liberte Mediterranee Yogurts, 6 oz

Betty Crocker Muffin Mix Pouch (6.5 oz)-$.91

Bisquick Shake ‘N Pour Pancake Mix (5.1 oz)-$.91

General Mills Big G Cereal Single Serve Cup (1.3-2 oz)-$.91

Betty Crocker Fudge Brownie Mix Pouch (10.25 oz)-$.91

Larabar Food Bar-$.91
-$0.75/3 Larabar, Uber, or Jocalat Bars or$0.85/3 Larabar, Uber, or Jocalat Bars
Final cost=as low as $.63

Betty Crocker Skillet Helpers (4.4-7.9 oz)-$.91
-$.75/3 Betty Crocker Hamburger Helper product from the 1/06 SS or $0.75/3 Hamburger Helper, Tuna Helper, or Chicken Helper Home Cooked Skillet Meals
Final cost=$.66

Green Giant Canned Vegetables (14.5-15.25 oz)-$.91

Green Giant Canned Corn (11 oz)-$.91

Produce

Organic North Carolina, Sweet Potatoes-$.98/lb

Colored Bell Peppers-$1

Grape Tomatoes (pint)-$1.50

Organic Mangoes-$1.50

English Cucumbers-$1.50

Florida Strawberries (1 lb)- $2

Red Potatoes (5 lb bag)-$2.50

Texas Grapefruit, 5 lb bag, $2.98

California Navel Oranges (4 lb bag)-$2.98

Seedless Grapes-$2.48 lb

Pinata Apples (3 lb bag)-$3.98

Clementines (5 lb box)-$5.98

Other Good Deals

Chinet Napkins (40 ct)-$1
-$1/1 Chinet Branded Product or $1/1 Chinet Product, any
Final cost=Free

Tennessee Pride Gravy (8 oz)-$1
-$.55/1 or $1/2 Odom’s Tennessee Pride product from the 11/4 RP
Final cost=as low as $.50

Quaker Popped Rice Snacks-$1
-$1/2 Quaker products from the February or January All You magazine
Final cost=$.50

Ro-Tel Tomatoes (10 oz)-$1
-$.40/2 from the 1/20 SS
Final cost=$.60 each

Progresso Soups (18.5-19 oz)-$1.25
-$1/4 Progresso soups from the 12/09 SS or $.25/1 Progresso Light soup from the 1/06 or $.25/1 or $.50/2 Progresso Light soup cans from the 1/20 SS
Final cost=as low as $.75

Birds Eye SteamFresh Premium, Lightly Seasoned Blends, or Chef Favorites-$2
-$0.35/1 Birds Eye Steamfresh 100% Whole Grain Blend or $.50/1 Birds Eye Steamfresh Chef’s Favorites from the 1/13 SS
Final cost=as low as $1

Johnsonville Three Cheese Italian, Polish Kielbasa or Andouille Smoked Sausage-$2.48
-$1/2 Johnsonville sausage from the 1/20 SS
Final cost=$1.98

Lloyd’s Shredded BBQ Tubs (15-16 oz)- $3.98
-$1/1 Lloyd’s barbecue from the 1/20 SS or $1 off Lloyd’s BBQ item printable
(use $1 off, makes it $2.98)

Snuggle Fabric Softener (32 oz)-$2.98
-$0.50/1 Snuggle Fabric Softener, liquid or dryer sheets or $.50/1 Snuggle fabric softener liquid or dryer sheets from the 1/06 RP
Final cost=$1.98

All Laundry Detergent, 50 oz or 24 ct, $3.98
-$2/2 all liquid, powder or mighty pacs laundry detergent, excl trial size from the 1/06 RP
Final cost=$2.98

Purex Detergent (43-50 oz or 18 ct)- $2.50
-$1/1 Purex liquid detergent or UltraPacks detergent, excl trial size, from the 1/06 RP
Final cost=$1.50

...share the savings

Ingles Best Deals of the Week 1/13/13

ingles2

ingles2

Here are the best deals I see at Ingles for the week of 1/13/13.  If you are new to using coupons at Ingles here is a short run down of the Ingles policy:

At Ingles you can double three (3) coupons with each $10 order (Six with each $20 order etc..)
You Must Have the Ingles Advantage™ Card to double coupons. Coupons of 50¢ or less will be doubled, except on tobacco products, alcoholic beverages, FREE items or Ingles coupons. Double value cannot exceed the price of the item. Double coupon savings start with each $10 purchase. No more than two (2) identical items are eligible for double coupon savings.

Buy One Get One Free Deals

Gorton’s Fish Fillets or Sticks, Shrimp or Fish Sandwich-$7.78 ($3.89)
-$0.50/1 Gorton’s Items (IE) or $1/2 Gorton’s Items (IE) or $1/2 Gorton’s Items
Final cost=as low as $2.89

Tyson Green Bag Chicken (22-24 oz)-$8.98 ($4.49)
-$.75/1 Tyson frozen Grilled & Ready item from the 11/4 SS (Knoxville did not get this)
-$1.50/2 Tyson frozen Grilled & Ready item from the 11/4 SS
-$1/1 Tyson Grilled & Ready frozen item from the 1/06 SS (Knoxville did not get this)
Final cost=as low as $3.49)

Aunt Jemima Pancakes or Waffles-$3.08 ($1.54)

Bakery 5-Grain Italian Bread- $3.48 ($1.74)

Bakery Angel Food Cake (17 oz)- $4.28 ($2.14)

Nature Made Vitamins or Supplements
-$2.25/1 Nature Made Adult Gummies or $3/1 Nature Made Full Strength MINI Super Omega-3 Product or $5/1 Nature Made Full Strength MINI Super Omega-3 Product or $2/1 Nature Made Fish Oil Product or $2/1 Nature Made Vitamin B Product or $2/1 Nature Made Product, 90 ct Kroger eCoupon or $1/1 Nature Made Vitamin B Supplement or $1/1 Nature Made Vitamin D or $1/1 Nature Made Product or $1/1 Nature Made magnesium from the 1/06 SS or $2/1 Nature Made adult gummies from the 1/06 SS or $2/1 Nature Made full strength Minis from the 1/06 SS or $2/1 Nature Made VitaMelts from the 1/06 SS or $2/2 Nature Made product from the 1/06 SS

Quaker Promotion

Save $3 instantly at checkout when you buy any 5 participating Quaker products. Prices listed are after instant savings.

Quaker Cap’n Crunch Cereal (11.5-14 oz)-$1.90
-$1/2 Quaker products from the January or February All You magazine
Final cost=$1.40

Quaker Life Cereals (13 oz) $1.90
-$1/2 Quaker products from the January or February All You magazine
Final cost=$1.40

Quaker Instant Oatmeal (10.9-15.1 oz)-$1.90
-$1/2 Quaker products from the January or February All You magazine
Final cost=$1.40

Quaker Instant Grits (11.2-12 oz)-$1.40
-$1/2 Quaker products from the January or February All You magazine
Final cost=$.90

Quaker Chewy Granola Bars (6.1-6.7 oz)-$1.40
-$1/2 Quaker products from the January or February All You magazine
Final cost=$.90

Quaker Cookies (10.7-13.5 oz)-$1.40
-$1/2 Quaker products from the January or February All You magazine
Final cost=$.90

Produce

Cucumbers or Green Bell Peppers-$.68 each

Mangoes-$1

POM Wonderful Pom Juice (16 oz)-$2.50
-.50/1 POM bottle, 8, 16, 24 or 48 oz bottle from the 12/02 SS or $1/1 Pom 100% juice, 16 oz printable
Final cost=$1.50

Florida Strawberries (16oz)- $2.50

Blueberries (pint)- $2.50

Seedless Grapes-$2.48/lb

Clementines (5 lb box)-$5.98

Meat

Tyson Fresh Bone-In Split Chicken Breast, family pack-$.98/lb

Tyson Chicken Thighs or Drumsticks, small pack-$.98/lb

Gwaltney Bacon (12-16 oz)- $1.74

Butterball 93% Ground Turkey-$2.98

Butterball Ground Turkey 85% Lean or Bacon (12-16 oz)- $2.50
-$.55/1 Butterball Regular or Fully Cooked Turkey Bacon from the 1/06 SS
Final cost=$1.95

Johnsonville Chicken Sausage-$2.98
-$1/1 Johnsonville chicken sausage from the 1/06 SS
Final cost=$1.98

Harvest Farms All-Natural Boneless Skinless Chicken Breast Fillets-$3.98 lb

Other Good Deals

Colgate Toothpaste or Gel-$1
-$.75/1 Colgate toothpaste from the 1/06 SS
Final cost=$.25

Green Giant Box Sauced Vegetables (7-10 oz)-$1
-$.60/3 Green Giant frozen boxed vegetables from the 12/09 or 1/6 SS
Final cost=$.80

Birds Eye Steamfresh Premium, Lightly Seasoned Blends, or Chef Favorites-$2
-$.50/1 Birds Eye Steamfresh Chef’s Favorites from the 1/13 SS
Final cost=$1

Activia Yogurt (4 ct)- $2
-$1/1 Dannon Activia yogurt from the 1/13 SS
Final cost=$1

Post Cereals (13-24 oz)-$2.50 Honey Bunches of Oats, Fruity Pebbles pictured
-$1/1 Post Honey Bunches of Oats Greek Honey cereal from the 1/06 SS
Final cost=$1.50

Alexia Potatoes (20-24 oz)- $2.50
-$1/1 Alexia Frozen Product
Final cost=$1.50

Downy or Gain Fabric Enhancers (64 oz)$2.67
-$.40/1 Gain detergent, fabric enhancer or Era detergent, excl trial sizeor $1/2 Gain detergent, fabric enhancer or Era detergent from the 1/13 SS
Final cost=as low as $1.87

Atkins Edge or Endulge Bars or Shakes (4-6 ct)- $4.98
-$1/1Atkins shake from the 1/06 SS
-$1/1 Atkins bars (5 pk) from the 1/06 SS
Final cost=$3.98

...share the savings

Ingles Best Deals of the Week 1/6/13

ingles2

ingles2

Here are the best deals I see at Ingles for the week of 1/6/13.  If you are new to using coupons at Ingles here is a short run down of the Ingles policy:

At Ingles you can double three (3) coupons with each $10 order (Six with each $20 order etc..)
You Must Have the Ingles Advantage™ Card to double coupons. Coupons of 50¢ or less will be doubled, except on tobacco products, alcoholic beverages, FREE items or Ingles coupons. Double value cannot exceed the price of the item. Double coupon savings start with each $10 purchase. No more than two (2) identical items are eligible for double coupon savings.

Buy One Get One Free Deals

Bolthouse Farms Juices ( 450mL)- $3.09 ($1.54)

Perdue Short Cuts Chicken Strips ( 9 oz)- $5.48 ($2.74)

Bakery French Bread-$1.88 (94¢)

Bakery Pound Cake (15 oz)-$2.48 ($1.24)

Nature Made Vitamins or Supplements
-$2.25/1 Nature Made Adult Gummies or $3/1 Nature Made Full Strength MINI Super Omega-3 Product or $5/1 Nature Made Full Strength MINI Super Omega-3 Product or $2/1 Nature Made Fish Oil Product or $2/1 Nature Made Vitamin B Product or $2/1 Nature Made Product, 90 ct Kroger eCoupon or $1/1 Nature Made Vitamin B Supplement or $1/1 Nature Made Vitamin D or $1/1 Nature Made Product or $1/1 Nature Made magnesium from the 1/06 SS or $2/1 Nature Made adult gummies from the 1/06 SS or $2/1 Nature Made full strength Minis from the 1/06 SS or $2/1 Nature Made VitaMelts from the 1/06 SS or $2/2 Nature Made product from the 1/06 SS

Fab Laundry Detergent (40 load)-$3.98 ($1.99)

Produce

Buddy Fruits-$1

Baking Potatoes (4 pack)- $1.50

Organic Gala Apples- $1.78 lb

Fresh Express Salad Mix-$2

Crystal Valley Snow Peas or Sugar Snap Peas (8 oz bag)-$2.50

Bolthouse Yogurt Dressing-$2.50

Texas Grapefruit (5 lb bag)- $2.98

Stemlit Pinata Apples (3 lb bag)- $2.99, limit 2 (Must enroll in Ingles Advantage program to get this price)

Meat

Tyson Whole Cut-Up Chicken-$1.28 lb

Harvest Farms Whole Chicken-$1.28 lb

Boston Butt Bone-In Pork Roast-$1.68 lb

Gwaltney or Smithfield Bone-In Spiral Sliced Half Hams-$1.68 lb
-$2 off Smithfield Ham from the 12/09 SS

Tyson Boneless Skinless Chicken Breast (small pack)- $1.98 lb

Johnsonville Chicken Sausage (12 oz)$2.98
-$1/1 Johnsonville chicken sausage from the 1/06 SS
Final cost=$1.98

Tyson “Best of Boneless” Combo Pack, $2.28 lb

Fresh Ground 93% Extra Lean Ground Beef (3 lbs or more)-$2.98/lb

Other Good Deals

Stonyfield Yogurt (6 oz)-$.60
-$0.50/3 Stonyfield Organic Yogurts, 6 oz
Final cost=$.27 each

Parkay Stick Butter (16 oz)- $1.25
-$.30/1 Parkay product from the 12/09 SS
Final cost=$.65

Pillsbury Grands! Biscuits (8 ct)-$1
-$.30/2 Pillsbury refrigerated Grands! biscuits from the 12/02 or 12/9 SS or $.40/3 Pillsbury refrigerated Grands biscuits from the 1/06 SS
Final cost=$.70 each

Progresso Soups (18.5-19 oz)-$1.25
-$1/4 Progresso soups from the 12/09 or 1/6 SS or $.50/2 from the 1/6 SS
Final cost=as low as $.75 each

Swiss Miss Hot Cocoa (7.3-10 oz)-$1.25
-$.50/2 Swiss Miss hot cocoa from the 12/09 SS
Final cost=$1 each

Birds Eye SteamFresh Premium, Lightly Seasoned Blends, or Chef Favorites (10-16 oz)- $2
-$.50/1 Birds Eye Steamfresh Chefs Favorite variety printable
Final cost=$1

Frigo Cheese (12 oz)- $3.88
-$.55/1 Frigo Cheese Heads from the 1/06 SS
Final cost=$3.55

...share the savings

Ingles Best Deals of the Week 12/16/12

ingles2

ingles2

Here are the best deals I see at Ingles for the week of 12/16/12.  If you are new to using coupons at Ingles here is a short run down of the Ingles policy:

At Ingles you can double three (3) coupons with each $10 order (Six with each $20 order etc..)
You Must Have the Ingles Advantage™ Card to double coupons. Coupons of 50¢ or less will be doubled, except on tobacco products, alcoholic beverages, FREE items or Ingles coupons. Double value cannot exceed the price of the item. Double coupon savings start with each $10 purchase. No more than two (2) identical items are eligible for double coupon savings.

Buy One Get One Free Deals

Birds Eye Steam Fresh Premium, Lightly Seasoned Blends, or Chef Favorites (10-16 oz)-$2.58 ($1.29)
-$0.35/1 Birds Eye Steamfresh 100% Whole Grain Blend or $0.50/1 Birds Eye Steamfresh Chefs Favorite variety or $.50/2 or $1/3 Birds Eye Steamfresh from the 11/18 SS
Final cost=as low as $.59

Pioneer Gravy (2.75 oz envelope)-$0.88 ($.44)
-Buy Two Get One Free Coupon from the 12/9 SS
Final cost=$0.29 each

McCormick Gravy (.64-2.87 oz)- $1.28 ($.64)

Bakery Pound Cake-$2.48 ($1.24)

Bakery Fresh Baked Dinner Rolls (12 ct)-$2.48 ($1.24)

Lay’s Brand Potato Chips (10-10.5 oz)-$4.29 ($2.14)

Pillsbury Promotion

Buy 6 participating Pillsbury products get $3 off instantly at checkout. Prices listed are after instant discount.

PiIllsbury Grands! Biscuits (8 ct)-$1.17
-$0.40/3 Pillsbury Refrigerated Grands or Grands Jr. Biscuits or $0.50/3 Pillsbury Refrigerated Grands or Grands Jr. Biscuits.
or $.30/2 or $.40/3 from the Pillsbury refrigerated Grands! biscuits, 10/07, 10/21, 11/4 or 11/18 SS or $.30/2 Pillsbury refrigerated Grands! biscuits from the 12/02 or 12/9 SS or -$.40/2 Pillsbury biscuits
Final cost=$.77

Pillsbury Grands! Cinnamon Rolls (17.5 oz)-$2.50
-$0.60/3 Pillsbury Sweet Rolls or Grands Sweet Rolls or $0.50/1 Pillsbury Sweet Rolls or Grands Sweet Rolls $0.50/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands Sweet Rolls or $.40/2 Pillsbury sweet rolls or Grands! sweet rolls from the 10/07 SS or $.60/3 Pillsbury sweet rolls or Grands! sweet rolls 12/02 SS or $.50/1 Pillsbury Grands sweet rolls from 12/09 SS
Final cost=as low as $1.50

Pillsbury Ready To Bake or Chub Cookies (16-16.5 oz)-$2
-$1.10/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough $.75/2 Pillsbury refrigerated cookie dough from the 11/11 SS or $0.70/2 Pillsbury Cookie Dough 12/09 SS or $.75/2 Pillsbury Cookie Dough, refrigerated 11/18 SS
Final cost=as low as $1.45

Pillsbury Crescent Rolls (8 ct)-$1.50
-$0.40/3 Pillsbury Crescent Dinner Rolls or $.40/2 Pillsbury crescent dinner rolls from the 10/07, 10/21,11/18 SS or $0.50/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands Sweet Rolls or
Final cost=as low as $1

Pillsbury Sweet Rolls (8 ct)- $1.50
$0.50/1 Pillsbury Sweet Rolls or Grands Sweet Rolls or $0.60/3 Pillsbury Sweet Rolls or Grands Sweet Rolls or $0.50/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands Sweet Rolls or $0.50/1 Pillsbury Grands! Sweet Rolls from the 12/09 SS or $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands! Sweet Rolls from the 10/7, 11/11, 11/18 or 12/09 SS
Final cost=as low as $1

Pillsbury Refrigerated Pie Crust-price not listed
-$0.50/2 Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts or $0.60/2 Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts or $.50/2 Pillsbury rolled refrigerated pie crusts printable or $.50/2 Pillsbury rolled refrigerated pie crusts from the 11/11,11/18,12/2 or 12/9 SS

Produce

Sweet Potatoes-$.58/lb

Sweet Onions-$.78/lb

Colored Peppers-$.98

Celery-$.98

Fresh Blackberries (6 oz)-$1.50

Broccoli or Cauliflower-1.98

California Navel Oranges (4 lb bag)- $2.50

Del Monte Pineapples-$2.50

Idaho Potatoes (10 lb bag)-$2.98

Texas Grapefruit (5 lb bag)-$2.98

Romeo or Golden Apples ( 5 lb bag)- $3.48

Organic Russet Potatoes (5 lb bag)-$3.98

Meat

Gwaltney Spiral Half Ham (Honey Glazed or Brown Sugar)- $1.57/lb limit 2

Tyson Boneless Skinless Chicken Breast-$1.98/lb

Perdue Oven Stuffer Roaster-$.98/lb

Jimmy Dean Roll Sausage (16 oz)- $2.50
-$.55/1 Jimmy Dean product from the 12/02 RP
Final cost=$1.95

Clifty Farms or Daniel Boone Whole Country Ham-$1.98/lb

Smithfield Bacon (16 oz)-$3.50
-$1/1 Smithfield Bacon, lunchmeat, or smoked sausage from the 10/07 SS or $1/2 Smithfield bacon from the 12/02 SS
Final cost=$2.50

Gwaltney Super Trimmed Shank Portion Smoked Ham-$.98/lb

Smithfield Smoked, Polska Kielbasa, or Andouille Sausage-$2.50
-$1/1 Smithfield Bacon, lunchmeat, or smoked sausage from the 10/07 SS
Final cost=$1.50

Other Good Deals

Parkay Sticks (16oz)-$1.25
-$.30/1 from the 12/9 SS
Final cost=$.65

Kraft Stove Top Stuffing-$.98
-$1/2 from the 12/9 SS
Final cost=$.48 each

Kraft Macaroni & Cheese-$1
-$1/3 Kraft macaroni and cheese from the 12/09 SS
Final cost=$.66

General Mills Chex Cereals- $2
-$1/2 General Mills Chex cereals from the 11/11 or 12/2 SS
Final cost=$1.50

Hershey’s Fall Baking Chips or Baking Melts-$2
-$1/2 Hershey’s Baking Melts, Heath or Reese’s baking chips from the 11/11 SS
Final cost=$1.50

Dixie Crystals Sugar (4 lb bag)-$2.50
-$0.50/1 Dixie Crystals , 4 or 5 lb
Final cost=$1.50
Sister Shubert’s Rolls-$3
-$.50/1 coupon from the 11/18 SS
Final cost=$2

Peter Pan Peanut Butter-$2.18

Planters Peanuts-$2.88
-$1/2 coupon from 12/2 SS
Final cost=$2.38 each

Coke Family of Products (12 pack cans)-$2.75 (limit 4)

Mrs. Smith’s Signature Deep Dish Pies-$5.48
-$1/1 Mrs. Smith or Edwards pies from the 11/18 or 12/2 SS
Final cost=$4.48

...share the savings